И зпълнителният директор на Държавен Фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков подаде оставка.
Тадаръков заяви, че от морална гледна точка ще си подаде оставката пред управителния съвет на фонда, макар никой да не му я е искал. Не знаел дали ще бъде приета.
Тадаръков зае този пост след отстраняването на предишния шеф на фонда Асен Друмев. За освобождаването му се заговори веднага, след като от Брюксел обявиха, че ще бъдат спрени 264 млн. евро за България по програмата САПАРД.
"Виновните за спрените по проектите пари ще си понесат последствията и ще бъдат уволнени. Уволнения и административни санкции заплашват чиновниците, които са допуснали грешки при подбора на проектите по САПАРД. Проектите са одобрявани некомпетентно и хаотично", заяви министърът на земеделието и храните Валери Цветанов в Пловдив преди два дни.
Днес обаче той заяви, че "постъпката на доц. Тадаръков е израз на политическа отговорност".
"Това е достоен за уважение акт от страна на човек, доказал се като професионалист в различни сфери на икономиката и бизнеса", коментира министърът, цитиран от пресцентъра на МЗХ.
Според министъра Тадаръков не носел пряка отговорност за препоръките на Главна дирекция "Земеделие" към Европейската комисия, според които България следва да се въздържа от плащания по три от мерките на предприсъединителната програма САПАРД, тъй като съмненията за нарушения са свързани с проекти, одобрени много преди Тадаръков да е встъпил в длъжност като изпълнителен директор на ДФ "Земеделие".
Но поемането на отговорност от страна на Тадаръков било важен знак за европейските ни партньори, който ясно показва, че България е решена да вземе категорични мерки с цел гарантиране на законосъобразността при усвояване на европейските фондове, включително и чрез радикални персонални промени в структурите на компетентните институции.
Министърът декларира, че ще направи всичко необходимо проблемните моменти, свързани с успешното приключване на програма САПАРД, да бъдат изяснени и решени по възможно най-бърз начин.
"Наша приоритетна цел в момента е успешното провеждане на Програмата за развитие на селските райони и аз имам всички основания да вярвам, че, поучили се от опита си, ще направим така, че тази програма да не повтори грешките, допуснати при САПАРД", заключава Цветанов.
Тадаръков стана шеф на фонда преди година по препоръка на тогавашния земеделски министър Нихат Кабил. Преди три седмици самоуверено заяви, че парите по САПАРД тръгват към България до дни и това вероятно е предизвикало гневна реакция в Брюксел.
Днес в. "24 часа" писа на първата си страница, че Тадаръков и заместникът му Владимир Карамишев, който отговаря за проектите по САПАРД от 8 години, ще си тръгнат сами или ще бъдат поканени да го направят.
"Ако първия път ЕК замрази средствата, но позволи да плащаме на производителите с пари от бюджета, сега вече и това е забранено. Заради недоверието, което има Брюксел към нас, ни изпращат през септември външен одит за проектите и тогава евентуално те ще бъдат размразени", пише "24 часа".
Спирането на парите по САПАРД стана на два пъти - през март и миналия петък. Замразените средства са за инвестиции в земеделските стопанства, за преработка на продукция и за т.нар. диверсификация на земеделските дейности, в които влиза и селският туризъм.
Тадаръков е човек на ДПС и лично на Ахмед Доган и затова вестникът прогнозира, че най-веороятно е постът му да бъде зает от зам.- министъра на финансите Атанас Кънчев, който също е от квотата на ДПС.
Доц. д-р Димитър Тадаръков е ръководител на катедра "Икономика на туризма" в УНСС. Член е на управителния съвет на Насърчителна банка. През 1974 г. завършва Техническия университет в София със специалност "Машинно инженерство", а през 1982 г. - специализация в УНСС "Международни икономически отношения".
През 1988 г. му е присъдена научна степен "доктор на икономическите науки". От 1991 г. е генерален директор на "Булгарлизинг" АД, президент е на "Булгарлизинг холдинг", както и председател на Българската лизингова асоциация.
Името на Тадаръков присъства в Бялата книга за банковите фалити в България като свързан с източването на 11 държавни оръжейни предприятия.
В Бялата книга се твърди, че той е намалил с незаконни действия акционерното участие на държавата в "Булгарлизинг" от 80% на близо 30%.
На парламентарните избори през 2001 г. Тадаръков беше в листите на ДПС, а после с подкрепата на Ахмед Доган беше избран за член на управителния съвет на държавната Насърчителна банка,
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!