Н АТО ще отстоява позицията си да замрази редовните срещи с Москва в рамките на съвета НАТО-Русия, докато руски части продължават да се намират в двете републики, заяви генералният секретар на алианса Яп де Хоп Схефер.
Постигнатото с посредничество на ЕС споразумение за изтегляне на руските части от Грузия е неприемливо и "трудно за преглъщане", защото отстъпва твърде много позиции на Москва, заяви генералният секретар, цитиран от информационните агенции.
Яп де Хоп Схефер даде интервю за в. "Файненшъл таймс" часове преди да замине за Грузия начело на мисия на НАТО, която ще изрази подкрепа за Тбилиси след поражението във войната с Русия.
По-късно през деня в Тбилиси Схефер подчерта, че разширяването на НАТО ще продължи и Пътят към алианса е "широко отворен за Грузия.
"Искам да потвърдя, че процесът на разширяване на НАТО ще продължи. Този процес има ясна цел - утвърждаването на стабилността и демокрацията в Европа на базата на запазването на принципа на териториалната цялост на страните", заяви Схефер в реч пред студенти и преподаватели в Тбилиския държавен университет.
НАТО осъжда решенията на Русия да признае независимостта на Абхазия и Южна Осетия и отново призовава Москва да отмени "тези грешни решения", добави генералният секретар на алианса. Той увери, че НАТО ще продължи да подкрепя Грузия "не само на думи, но и на дело".
"НАТО ще помогне на Грузия да преодолее бързо сложната ситуация, в която се оказа в резултат на събитията през август т.г.", добави Схефер.
Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров заяви, че след споразумението с ЕС Москва ще разположи около 7600 войници в Южна Осетия и Абхазия - близо два пъти повече отколкото имаше преди войната.
В интервюто си Схефер обяви съобщението на Лавров за нещо, което много трудно може да бъде преглътнато, а поддържането на руски части в двете републики окачестви като неприемливо.
В Тбилиси тези дни са и посланиците на 26-те страни членки в алианса по повод създаването на комисията НАТО-Грузия - политически орган за "ускоряване на евроатлантическата интеграция на Грузия".
Но според анализ на "Файненшъл таймс" дипломатическият тласък не успява да балансира тежкия руски натиск, на който е подложена Грузия, след като Москва.
Министрите от НАТО ще преразгледат исканията на Грузия и Украйна за планове за действие през декември, след като не успяха да постигнат съгласие в Букурещ.
Отделно Грузия ще получи помощ до 500 млн. евро (712 млн. долара) от ЕС за периода до 2010 г. съгласно инициатива, целяща повторното заселване на бежанците и възстановяване на инфраструктурата, разрушена във войната с Русия миналия месец.
Европейската комисия пък обяви пакет от помощи, а в същото време външните министри от ЕС одобриха на срещата си в Брюксел планове за разполагане на 200 цивилни наблюдатели в Грузия до 1 октомври, които ще следят дали се спазва постигнатото с посредничеството на ЕС примирие.
Освен това министрите назначиха френския дипломат Пиер Морел за специален пратеник на ЕС в Грузия.
Същевременно Схефер не пропусна да отбележи, че според доклад на Бюрото за демократични институции и човешки права на ОССЕ на последните избори в Грузия е имало значителни недостатъци. Той заяви, че Тбилиси трябва да засили демокрацията и да спазва върховенството на закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!