Проблемите около съвместимостта на различните безжични устройства бяха тема на свикана специално за целта международна конференция.
Акцентът, който ангажира вниманието на учените на форума, е разработваната нова технология, предназначена да премахне неблагоприятните последици от факторът "несъвместимост".
Според запознати въпросната разработка носи лаконичното жаргонно название "Tower of Babel" (Вавилонска кула) и представлява софтуер, който ще е способен да подсигурява съвместимост между всякакви безжични устройства.
Софтуерната технология, която официално ще се нарича SDR (Software Defined Radio), ще постига този резултат чрез способността си да разчита и превежда всяка от използваните в днешно време разновидности на радиосигнала, например 3G или Wi-Fi.
Д-р Дейвид Ндзи от университета в Портсмут, където се състоя конференцията, споделя, че SDR наистина е технология, която ще има за безжичните устройства значение, подобно на онова, което се приписва на митичната Вавилонска кула.
Или с други думи, след въвеждането на SDR технологията устройствата, които досега са "разбирали" само един или няколко езика или стандарта, не ще имат проблеми със съвместимостта и ще могат безпроблемно да "комуникират" с всички останали безжични устройства.
Очаква се на конференцията европейската фирма за космически разработки и изследвания "EADS-Astrium" да сподели с делегатите своите виждания да бъдещето на така перспективната "Вавилонска технология".
Инженерът от компанията Франсис Кинсела обяснява: "Представете си, че тръгнете на разходка в гората. Със сигурност бихте взели със себе си уоки-токи, мобилен телефон за връзка за всеки случай, може би PDA устройство или дори лаптоп с безжична връзка.
Всяко от тези устройства представлява своеобразно радио, което обаче е различно от останалите. Всъщност всичко това не ще ви бъде необходимо в близкото бъдеще, тъй като посредством SDR технологията ще е възможно създаването на универсално радиоустройство, което ще изпълнява функциите на всички гореизброени."
Според вижданията на "EADS-Astrium" следващата стъпка в еволюцията на технологията ще се нарича "cognitive radio" (познавателно радио). То ще има възможности, подобни на SDR, но освен тях ще може да търси и работи с честоти, които не са използвани до момента.
Експерти, запознати с разработката, прогнозират, че появата на първите SDR универсални радиоустройства би била възможна в близките пет до 10 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!