Далеч зад Кери на второ място в Мейн се нареди губернаторът на Върмонт Хауърд Дийн с 26%, а конгресменът Денис Кучинич от Охайо стана изненадващо трети. Бившият главнокомандващ силите на НАТО в Европа Уесли Кларк е получил само 4%.
Досега първични избори за номиниране на кандидат-президент от демократите е имало в 12 щата, като Кери е спечелил в 10 от тях. На на музикалните награди "Грами" в Лос Анджелис снощи британската група "Колдплей" дори посвети на Кери отличието си за запис на годината. Споменавайки сенатора редом до покойния кънтриветеран Джони Кеш, вокалистът на групата Крис Мартин изрази надежда Кери да е следващият президент на Съединените щати.
Междувременно Кери обвини настоящия президент Буш, че е променил версията за причините, които са го накарали да вземе решение за война с Ирак, съобщих Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Сенаторът от Масачузетс отправи критиките си по повод едночасовото тв интервю на Буш по Ен Би Си, в което президентът заяви, че е решил да започне война, защото Саддам Хюсеин е имал потенциал да разработи оръжия за масово поразяване. Буш обаче отхвърли обвиненията, че е преувеличил иракската заплаха. Той заяви, че е президент във време на война и това е от значение, когато взима решения по външнополитически въпроси.
Според Кери, който е ветеран от Виетнам, позицията на президента се разминава значително с уверенията преди войната, че Саддам със сигурност е имал оръжия за масово поразяване. Миналата седмица Буш разпореди двупартийна анкетна комисия да разгледа евентуалните грешки на разузнаването. Демократите искат комисията да е готова с доклада си преди президентските избори през ноември, но според Буш въпросът не може да се разглежда прибързано и заключенията ще станат известни на 31 март 2005-а, два месеца след клетвата на президента - бил той Буш или съперника му от Демократическата партия.
Ако резултатите на анкетата са неблагоприятни за ЦРУ, това няма да бъде подарък за нито един от двамата потенциални президенти, коментира от Вашингтон френското радио РФИ (RFI.bg). Буш е натоварил комисията с двойна мисия - да определи защо разузнавателните служби са сбъркали толкова много в оценката си за иракския арсенал и да се увери, че същите тези служби са възможно най-точни, за да бъдат посрещани предизвикателствата на бъдещето.
Комисията ще бъде председателствана от бившия сенатор демократ и губернатор на Вирджиния Чък Роб, зет на Линдън Джонсън, и от много консервативния съдия Лорънс Зилберман, работил за Ричард Никсън и Роналд Рейгън.
Сенаторът републиканец Джон МакКейн, който си позволява да критикува администрацията и бе съперник на Буш за президентската номинация на Републиканската партия през 2000 г., също е член на комисията, заедно с юриста демократ Лойд Кътлър, бивш юридически съветник на Джими Картър. В състава на комисията са още съдия, университетски преподавател и бивш директор на ЦРУ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!