"Зюддойче цайтунг" смята опозиционния лидер Ангела Меркел за основния непряк губещ, като отбелязва, че подкрепата за Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел в Саксония е спаднал с над 15% и като резултат партията губи абсолютното си мнозинство в Сената.
Според вестника загубата на християндемократите може да бъде обяснена отчасти с липсата на ясна политика на национално ниво - твърде малко хора знаят, за какво се бори Ангела Меркел.
Австрийският "Дер щандард" е съгласен, че ХДС е понесъл по-тежки загуби от управляващите социалдемократи, и посочва, че политиката на Ангела Меркел за сътрудничество с правителството по социалните и икономическите реформи сега е подложена на критика.
Общата политическа ситуация в Германия се промени след тези избори, продължава "Дер щандард" и прогнозира, че дебатите отново ще се изострят.
Датският "Политикен" е напълно съгласен с това становище, като отбелязва, че макар резултатите да са голям шамар за основните партии, те показват още, че за социалдемократите на канцлера Шрьодер вече не важи понятието "свободно падане", докато изборите са се оказали фиаско за християндемократите.
Ако християндемократите не изработят ясна стратегия и не намерят по-убедителен лидер от Ангела Меркел преди парламентарните избори след две години, промяна в правителството в Берлин трудно ще настъпи, предрича "Политикен".
Колкото до доброто представяне на крайната десница, вестникът заема по-спокойна позиция с думите, че заплахата от антидемократичните сили не трябва да се преувеличава.
Има крайнодесни партии и във Франция, Австрия и Дания, без да е настъпил краят на света, изтъква "Политикен".
Друг датски вестник - "Информатион", обаче заема противоположно мнение, определяйки като "катастрофално" това, че крайнодясната NPD е взела 9,2% от гласовете в Саксония.
Непоносимо е да се помисли, че един на всеки 10 гласоподаватели са одобрили безумните лозунги на партията, вайка се вестникът.
Шведският "Афтонбладет" също се тревожи от настъпването на крайнодесните, което нарича "кафява санка над Германия".
Нацисти влизат в парламента на германска провинция за пръв път през последните 36 години, докато утвърдени партии понасят загуби, изтъква вестникът.
Германският "Франкфуртер рундшау" изразява съмнения дали е мъдро да се забрани ислямската конференция в Берлин, която трябваше да се проведе в началото на октомври.
Като признава, че събития, организирани от групи, които подкрепят самоубийствените нападения, трябва да бъдат забранявани, защото са неконституционни, вестникът е готов да спори, че подобни мерки ограничават основните права и могат да помогнат за издигане имиджа на екстремистите.
Ето защо забраната на ислямския конгрес има двоен характер и оставя някои въпроси без отговори, смята изданието и изтъква, че остава неясно дали организаторите са опасни ислямисти или просто фанатични и нахъсани хора, които не се радват на широка подкрепа.
"Ди велт" смята, че забраната е била ненужна, като изразява задоволство, че ислямистките групи в Германия са се дистанцирали от конференцията, а държавата е депортирала един от организаторите.
Предупредителните сигнали проработиха този път в Германия и това е добра новина, декларира вестникът.
"Ди велт" обаче твърди, че забраната е била прекалена мярка, защото инициаторите са прекалено слаби, за да организират дори малка конференция.
Не би трябвало да се забраняват подобни събития само заради възможността да се правят антиизраелски или антизападни декларации, заключава изданието.
Демокрацията може да се справи с подобни конгреси, тя трябва да се справя с тях, стига да няма призиви за насилие или расова омраза, убеден е вестникът.
Отново "Ди велт" намира известно оправдание за френските и белгийските възражения на плана на НАТО за изграждане на център за военно обучение в Ирак.
Вестникът отбелязва, че двете страни не са против по принцип, а не искат да дадат на САЩ и Великобритания "неподписан чек" за по-широко разполагане на НАТО в Ирак.
Факт е, че оригиналната проекторезолюция остави важни подробности неуточнени, пише "Ди велт" и цитира като пример цената на мисията, нейната продължителност и въпроса за сигурността.
Според изданието няма нищо нередно някои от партньорите в алианса от време на време да задават въпроси и да искат разяснения.