Режисьорът се завръща довечера на сцената на Народния театър (NationalTheatre.bg) със премиерния спектакъл по повестта "Немили-недраги".
Участват: Руси Чанев, Чочо Попйорданов, Валентин Танев, Христо Мутафчиев, Мария Каварджикова, Рени Врангова, Валентин Ганев, Владимир Карамазов, Димитър Рачков, Валери Йорданов, Захари Бахаров, Пламен Пеев, Кръстю Лафазанов и Теодор Елмазов.
Специално за постановката сценографката Елена Иванова и трима нейни ученици са създали най-мащабния декор, правен някога в българския театър, информира "Дарик радио".
Спектакълът впечатлява и със светлинни и звукови ефекти; звучи музика от Йохан Щраус и Рихард Щраус, Владко Стефановски и "Ю Ту".
След премиерните представления на голямата сцена до края на месеца е предвидено още едно - на 30 октомври.
Първата постановка на "Хъшове" в националния театър, който този сезон чества 100-годишнината си, е била през 1904 г.
Морфов се изявява и като киноактьор, но нашумя най-много с постановките си в Народния театър "На дъното" (Горки), за която е награден с "Аскеер" за режисура и спектакъл №1, "Дон Кихот" (Сервантес), "Бурята" и "Сън в лятна нощ" (Шекспир), "Декамерон, или Кръв и страст по Бокачо".
Играл е в римейка на "Козият рог" (1994 г.) на реж. Николай Волев, удостоен със "Златната роза" на кинофестивала във Варна, както и във филмите "Любовното лято на един льохман" (1990), "Сирна неделя" (1993), "Приятелите на Емилия" (1996), "След края на света" (1998), а напоследък - в "Пътуване към Йерусалим" на реж. Иван Ничев, където отново му партнира Елена Петрова.
Дебютът му като режисьор в игралното кино е с телевизионния "Блубери хил" (Хълмът на боровинките) (2001 г.), показан на "София филм фест 2002" и отличен за режисура на тв фестивала "Златната ракла".
Морфов, който в началото на ноември навършва 44 години, бе известно време и артистичен директор на Народния театър "Иван Вазов".
Той е родом от Ямбол, през 1990 г. е завършил режисура за куклен театър в класа на Юлия Огнянова в НАТФИЗ, а през 1994 г. - кино- и тв режисура в класа на Георги Дюлгеров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!