Посланикът на България в Берлин Меглена Плугчиева изпрати писмо до главния редактор на вестник "Билд" Кай Дикман по повод статията от 20 декември, озаглавена "Тревога - мафия! Дали България не е прекалено криминализирана да членува в ЕС".
Ето пълният текст на писмото, оповестен от Министерството на външните работи:
"Уважаеми господин Главен редактор,
Обръщам се към Вас във връзка с материала, поместен на страниците на Вашия вестник под заглавие "Тревога - мафия! Дали България не е прекалено криминализирана, за да членува в ЕС?" от 20 декември т.г., в който авторът Ханс-Йорг Велевалд представя оценки и констатации относно готовността на България за членство в Съюза.
Давам си сметка, че причината германската общественост и медии да следят с нарастващо внимание процесите в нашата страна е свързана с ключовото решение за присъединяването ни към Европейския съюз, което предстои да бъде взето идната пролет.
Приветствам интереса на в. "Билд" към България и съм готова да Ви предоставя всякаква подробна информация за изпълнението на ангажиментите, поети от моята страна по пътя към членството й в ЕС. За България пълноправното членство в Европейския съюз от 1 януари 2007-ма е стратегическа цел, по която има политически консенсус и която се подкрепя от 80% от българските граждани. Българският парламент и правителството работят изключително отговорно за изпълнението на поетите от България ангажименти съгласно Договора за присъединяване. Българските власти активно си сътрудничат с европейските институции и с правителствата на страните членки на Съюза, които ни оказват активно методическо, финансово и техническо съдействие в този процес.
Отношенията между България и ЕС се развиват в условията на открит и честен диалог. Становището и оценката на европейските институции както за съществуващите проблеми, така и за постигнатия цялостен напредък на България в изпълнението на поетите ангажименти, са изложени публично в редовните мониторингови доклади на Европейската комисия.
Отговорните представители на българските институции винаги са подчертавали, че критичността на европейските институции се възприема като израз на партньорска загриженост и като стимул за скоростта на реформите. В официалните доклади на Европейската комисия винаги присъства и оценката за постигнатия от страната ни напредък. Ето защо съм убедена, че за Вашето издание ще представлява интерес презентацията, която българският министър на вътрешните работи Румен Петков направи пред посланиците на страните членки на 14 декември т.г. по въпросите, свързани с борбата срещу престъпността и корупцията.
Впрочем, още преди официалното публикуване на мониторинговия доклад на Европейската комисия на 20 октомври, Министерският съвет одобри неотложни конкретни мерки за преодоляване на недостатъците, посочени в доклада на ЕК. Изпращам Ви и отговора на министър-председателя Сергей Станишев на питане на народен представител в 40-ия парламент по темата "Петрол срещу храни и лекарства".
Използвам възможността да поканя екип на в. "Билд" да посети България, в която ежегодно идват повече от 600 хиляди немски туристи, за да придобие непосредствени впечатления от страната, българските граждани и българските политици.
С най-добри пожелания за весели Коледни празници, здрава и успешна Нова година, оставам с най-отличните си към Вас почитания,
Д-р Меглена Плугчиева
Извънреден и пълномощен посланик
на Република България
Берлин"