В неделя гражданите на Великото Херцогство Люксембург одобриха на референдум Договора за създаване на Конституция за Европа. 56,52% от 223 хилядите имащи право на глас люксембургци са гласували с "да" на референдума, а 43,48% са отговорили с "не" на въпроса "Подкрепяте ли договора за европейска конституция, подписан в Рим на 29 октомври 2004 година?"
Така Люксембург стана 13-ата страна членка на ЕС, одобрила европейската конституция. За да влезе в сила, документът трябва да получи подкрепата на всички 25 държави от ЕС.
След двата отрицателни референдума във Франция и Холандия в края на май и началото на юни, съдбата на новия конституционен договор стана доста неясна.
На срещата на върха в средата на юни лидерите на европейските държави решиха да забавят ратификационния процес, като същевременно удължат срока, през който държавите-членки могат да одобрят евроконституцията.
Въпреки традиционните проевропейски настроения в Люксембург, през последните няколко седмици изходът от референдума във Великото херцогство ставаше все по-неясен.
Според последните резултати от социологическите проучвания разликата между подкрепящите европейската конституция и нейните противници бе около осем процента - 46% към 38%.
Сравнително голям обаче бе процентът на колебаещите се - около 16 на сто, откъдето идваше и несигурността в изхода на допитването до народа.
Министър-председателят Жан-Клод Юнкер, славещ се като ревностен поддръжник на европейската идея, бе обявил, че ако съгражданите му не подкрепят евроконституцията, той ще се оттегли от политиката.
В случай че на референдума обаче документът бъде одобрен, това ще бъде знак за неговата жизнеспособност, заяви наскоро опитният политик.
Изходът от люксембургския референдум ще даде силен сигнал за бъдещата посока на Европейския съюз, коментират наблюдатели.
Страната е сред основателите на Европейската общност и заема първо място по доход на човек от населението в съюза. На територията на херцогството са разположени централата на Европейската инвестиционна банка, Европейският съд, както и секретариатът на Европейския парламент.
Резултатът от референдума на е обвързващ за народните представители, които имат окончателната дума относно ратификацията на европейската конституция. Членовете на люксембургския парламент вече одобриха на първо четене документа, като заявиха обаче, че ще се съобразят с решението на съгражданите си, изразено в допитването до народа.
Посланието към Европа и останалия свят е, че конституцията на ЕС не е мъртва след гласуванията във Франция и Холандия, заяви след като станаха ясни резултатите от референдума Юнкер.
"Народът на Люксембург може да се гордее от положителния резултат на този референдум. Отговорът "да" на люксембургските граждани е гласуване в подкрепа на Европа, която в момента се намира в трудна фаза. Резултатът насърчава и приканва всички европейци бързо да намерят общ път за преодоляване на кризата", коментира немският канцлер Герхард Шрьодер.
Външният министър на Франция Филип Дуст-Блази също поздрави премиера Юнкер за резултата от референдума. В изявление на Ке д'Орсе се посочва, че при председателството си на ЕС през първата половина на годината Юнкер не е преставал да потвърждава личната си ангажираност в полза на европейския проект.
"Вотът в Люксембург е силен сигнал, защото означава, че за мнозинството от страните членки конституционният договор отговаря на очакванията им, откривайки пътя към една Европа, която да е по-демократична, по-прозрачна, по-ефикасна и по-силна на световната сцена", каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу.
Барозу обаче добави, че бъдещето на европейската конституция остава несигурно след отхвърлянето й във Франция и Холандия.
Гражданите на Люксембург са разбрали необходимостта от силна Европа, която ще гарантира по-добре сигурността на европейците, коментира пък председателят на Европейския парламент Жозеп Борел.
Според него люксембургското "да" на конституционния договор дава надежда за конструктивен дебат от сега до пролетта, когато Европейският съвет ще се събере отново, за да реши какви стъпки да предприеме.
Духът на европейската конституция продължава да бъде силен, каза лидерът на Европейската народна партия Вилфрид Мартенс след референдума в Люксембург.
В комюнике бившият белгийски премиер отбеляза, че този положителен резултат трябва да окуражи ръководителите на ЕС да намерят начини за продължаване на напредъка.
Председателят на групата на социалистите в Европарламента Мартин Шулц също приветства положителния вот в Люксембург. Това ни насърчава да се борим за продължаване на процеса на ратификация, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!