Това отношение и петното на срама, което се свързва със злоупотребата с наркотици и зависимостта от тях пречи на обществото да отговори активно на потребностите на злоупотребяващите с наркотици.
Истината е, че лечението на злоупотребите с наркотици е резултатно и може по изключително силен начин да повлияе върху отделната личност, семействата и цялото общество.
Затова и посланието на тазгодишния Международен ден срещу злоупотребата с наркотици и нелегалния наркотрафик е простичко и ясно: "Наркотиците - лечението работи" (Drugs: Treatment Works).
Чрез това мото Службата на ООН за наркотиците и престъпността (СНПООН) се надява да успее да намали стигмата, с която са белязани злоупотребяващите с наркотици, и да изтъкне, че те могат успешно да се лекуват и да водят пълноценен живот.
Нуждата от предлагане на лечение е безспорна. Според тазгодишния Световен доклад за наркотиците (2004 World Drug Report), оповестен от СНПООН,
общият брой на злоупотребяващите с наркотици е приблизително 185 млн. души, т.е. 3% от световното население,
или 4,7% от хората на възраст между 15 и 64 години.
Събраната информация потвърждава, че канабисът е веществото, с което се злоупотребява в най-голяма степен (близо 150 млн. души), следван от стимулантите от типа на амфетамините (прибл. 38 млн. души).
По отношение ефекта върху здравето, измерен по търсенето на лечение, опиатите продължават да бъдат типът наркотик, който представлява най-сериозен проблем в света.
"Наркотиците - лечението работи" е послание, което можем да осмислим на две плоскости: от една страна, то е обещание за помощ и надежда за по-добро бъдеще за злоупотребяващите с наркотици и техните семейства, а от друга, е уверение, че лечението дава дълготрайни ползи за цялото общество.
Подкрепено от научното познание, натрупано в течение на
40 години систематична изследователска работа,
обещанието за изцеление е съвсем реално.
В хода на разработването и подготовката на целогодишната кампания под мотото "Наркотиците - лечението работи" СНПООН събра многобройни разкази на хора, изоставили своето зависимо от наркотиците битие и започнали или завърнали се към продуктивен начин на живот, в който са любящи майки и бащи и са открили ценности, за чието съществуване не са и подозирали.
Програмите за лечение на злоупотреби с наркотици освобождават и обществото от част от най-опустошителните прояви на социалното зло: престъпността, разпространението на инфекциозни болести, загубата на производителност, разпадането на семейства и обществени единици.
Задълбочените и мащабни научни изследвания и потвърдените клинични наблюдения за пореден път доказват, че лечението на злоупотребата с наркотици е резултатно, при това то работи в няколко отделни посоки:
- помага на злоупотребяващите да постигнат абстиненция, има положителен ефект по отношение превенцията на ХИВ/СПИН и способства за подобряване живота на хората и увеличаване на техния принос в обществото.
Изследванията сочат, че
лечението може да намали престъпните деяния до 80% и да намали посещенията в болнични заведения с 30 до 50%.
По данни на американската Служба за национална политика за контрол на наркотиците при венозно употребяващите наркотици лица, които не постъпват за лечение, е до шест пъти по-вероятно да се заразят с ХИВ, отколкото при онези, които преминават лечението.
Освен това усилието да се лекуват и рехабилитират зависимите от наркотиците е алтернативата, свързана с най-малко финансови разходи.
В зависимост от използваната схема, годишните разходи за лечението на един човек, са от 1/15 до 1/3 от разходите, които възникват, когато един човек, злоупотребяващ с наркотици, попадне в затвора или бъде оставен без лечение.
За всеки долар, инвестиран в лечение,
загубите от свързаната с наркотиците престъпност спадат с $4-7.
Ако към това добавим икономиите в здравните грижи, общите икономии може и да надминат вложенията, при това при съотношение 12:1.
Лечението на злоупотребата с наркотици дава най-добър резултат, когато се изпълнява като широк спектър от грижи и използва подходящата комбинация от фармакологична и психосоциална терапия и продължава адекватен период от време - и при това отчита добре, че всеки човек има различни нужди.
Повечето ефективни системи за лечение на злоупотребата с наркотици предлагат терапия в ранните етапи на зависимостта, включват семейството и хората, сред които живее злоупотребяващият с наркотици, и взаимодействат с работодателите и правораздавателните органи, за да помага на зависимият от наркотиците да стане пълноценно функциониращ, интегриран член на обществото.
Лечението наистина работи, но има много аспекти, по които можем да се представяме по-добре.
Дори и при най-благоприятните условия едва половината от пълнолетните, нуждаещи се от лечение, получават такова в действителност.
В това отношение ситуацията сред подрастващите е далеч по-неблагоприятна -
в някои държави едва 20% от нуждаещите се младежи получават лечение.
Необходимо е нашите очаквания спрямо резултатите от лечението да бъдат реалистични.
Лечението на наркотични зависимости е дълъг процес, както и лечението на всяко едно друго хронично заболяване, например диабет или хипертония.
Лечението не може да отстрани веднъж и завинаги причините, стоящи в основата на зависимостта към наркотиците, но когато е дългосрочно, с постоянна подкрепа и последователни действия, може да намали остротата на симптомите и да подобри функциите - което всъщност е максималното, което очакваме от лечението на всяко хронично заболяване.
Необходимо е в допълнение да популяризираме стандартите за качество и професионално обучение за лечение на злоупотреби с наркотици, както въвеждаме такива в други области на здравеопазването.
Най-доброто, което можем да направим, е да предотвратим употребата на наркотици и злоупотребата с тях, преди те да се станали факт.
Тази цел си струва усилията, но в реалния свят съществуват хората, злоупотребяващи с наркотици, и те се нуждаят от помощ и внимание.
Инвестицията в лечението на злоупотребата с наркотици е положителен и ефективен начин за връщане достойнството в живота на злоупотребяващите с наркотици, за да станат те ценни членове на обществото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!