Г ръцкият премиер Костас Караманлис замина на тридневно официално посещение в Турция - първата подобна визита от половин век насам, съобщават гръцките медии.
Програмата предвижда в късния следобед той да се срещне с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган в присъствието на външните министри Дора Бакояни и Али Бабаджан. След това ще има разширени разговори между делегациите на двете страни.
Утре гръцкият премиер ще се срещне с лидера на опозицията Дениз Байкал и ще бъде приет от президента на Турция Абдуллах Гюл.
Същия ден Караманлис ще замине за Истанбул, където на следващия ден ще участва заедно с турския си колега в съвместен бизнес форум и ще има среща с представители на гръцката общност.
Последното официално посещение на гръцки премиер в Турция е от 7 май 1959 г. и то е на Константинос Караманлис, чичо на сегашния гръцки министър-председател.
Идеята за днешната визита бе обявена през юли 2005 г., след като премиерите на двете страни откриха строежа на съвместен газопровод.
Посещението на Караманлис в Анкара е в отговор на посещението на Ердоган в Атина през май 2004 г. и то ще има за основна цел подобряване на гръцко-турските отношения.
Според гръцки медии визитата на гръцкия премиер няма да преследва конкретни цели и по време на нея няма да бъдат подписвани договорености.
Климатът между двете страни се подобри най-вече в икономически план, но трябва напредък и в политически, отбелязва осведомен източник в Атина.
Гърция и Турция нормализираха отношенията си от края на 90-те години, без обаче да решат спорните въпроси. Турският външен министър Али Бабаджан посети Атина през декември, за да уреди подробностите около посещението.
Гърция и Турция приеха тогава нови мерки за доверие, отнасящи се до сътрудничество в рамките на НАТО, но при визитата си в гръцка Тракия повдигна въпроса за "турското" малцинство.
Гърция не признава съществуването на национални малцинства на своя територия, с изключение на "мюсюлманско", което е евфемизъм на турско малцинство.
Във връзка с днешната визита гръцки наблюдатели коментират, че Атина е обезпокоена от непрестанните нарушения на гръцкото въздушно пространство от страна на турски бойни самолети, както и от изразената от Анкара подкрепа за македонското членство в НАТО, въпреки спора с Атина за името на Македония.
Гръцката страна протестира срещу информация в сайта на турския генерален щаб, в която бе съобщено, че Гърция милитаризира островната група Додеканезите в Егейско море, като по този начин изличава турското присъствие по тези острови.
В. "Елефтеротипия" писа, че не е изключено въпросът за демилитаризирането на 12-те гръцки острова в Егейско море (Додеканезите) да фигурира в дневния ред на предстоящите разговори между премиерите на двете страни.
Гръцкият външен министър Дора Бакояни пък реагира остро във връзка с изявления на Ердоган по въпроса за името на Македония, както и за възможността Гърция да наложи вето върху македонското членство в Алианса и
ЕС.
В изявления след среща в Анкара с македонския си колега Никола Груевски турският премиер заяви, че "е лошо да се иска от Македония да смени името си", като обеща, че Турция ще подкрепи македонската молба за членство в НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!