О т "Интел" обявиха, че ще започнат производство на процесори, които използват транзистори с едва 45 нанометра ширина (нанометър е една милиардна част от метъра).
Това трябва да направи чиповете по-бързи и ефективни. Серийното производство на процесорите се очаква да започне в три предприятия по-късно тази година.
Ай Би Ем също възнамеряват да използват миниатюрните компоненти при производството на своите нови чипове. "Big Blue", които създадоха транзисторната технология заедно с "Тошиба", "Сони" и AMD, ще използват 45-нанометровите транзистори в своите чипове през 2008-а.
Новото развитие означава, че фундаменталният "закон", определящ създаването на всички микропроцесори, известен също като закона на Мур, остава непокътнат.
Според предположението, изказано от един от съоснователите на "Интел" Гордън Мур през 1965 г., броят на транзисторите върху един чип може да се удвоява на всеки 24 месеца.
Новият процесор на "Интел", наречен Penryn, ще има повече от 400 млн. транзистора върху площ, два пъти по-малка от пощенска марка.
Както досега, процесорите ще се продават във версии с двойно или четворно ядро, което означава че на всеки чип ще има два или четири отделни процесора. Компанията все още не е обявила каква ще е тяхната бързина.
Преодоляването на старата бариера от 65 нанометра е било трудно, тъй като силицият, използван при направата на малки превключватели, известни като портални диелектрици, няма същите свойства, когато е в по-големи количества.
Поради тази причина, електричеството, преминаващо през транзистора, "изтича" и намалява ефективността на процесора. За да предотвратят това, изследователите е трябвало да разработят нови материали. Този клас от заместители на силиция е известен като high-k материали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!