"Ах, този джаз" е поредният много амбициозен проект на Народния театър "Иван Вазов", с който директорът му проф. Васил Стефанов се надява да продължи да пълни салона и през новия сезон.
След успеха си преди две години, когато се реши да постави с български екип легендарния мюзикъл "Коса", режисьорът Борис Панкин сега е събрал кураж за първи път в света да постави на сцена спектакъл по идеята и сценария на знаменития филм на Боб Фос от 1979 г. (All That Jazz) с Рой Шайдър, Джесика Ланг и Ан Ренкинг.
Както и във филма, това е разказ за Джо Гидиън, преуспял танцьор, хореограф и режисьор с блестяща кариера на Бродуей и греховен живот, който прави равносметката си в дните между страшната ракова диагноза и смъртта.
За разлика от филма, който се беше събрал в 123 минути, спектакълът на Народния театър продължава три часа. На сцената играят, танцуват и пеят десетки актьори и трупата на балет "Арабеск" - понякога над 40 души заедно.
Звездите са Николай Сотиров и Михаил Петров като Гидиън, Аня Пенчева като някогашната му съпруга, Антоанета Добрева-Нети - като любовницата, Марта Кондова - като дъщерята.
В други роли се изявяват Кръстю Лафазанов, Теодор Елмазов, Христо Чешмеджиев, Мариан Бачев.
В ролята на Смъртта като очарователно видение се появява Елена Петрова, която поставя финала със заключителна целувка за главния герой.
"Ах, този джаз" на българска сцена поставя рекорд с похарчените средства, пищните декори и костюми. Никога в историята си Народният театър "Ив. Вазов" (NationalTheatre.bg) не е влагал толкова амбиция в така откровено комерсиално зрелище.
"Нужна е биография, каквото ние имаме с първата постановка в Източна Европа на "Коса", нужни са много чисти намерения, необходима е подкрепата на такава солидна институция като 101-годишния Народен театър.
Трябва да я има тази прекрасна сцена, на която уникалната техника и осветление не могат да бъдат повторени. И най-важното: трябва да има велик пример. А той е филмът "Ах, този джаз", номиниран 13 пъти за "Оскар" и спечелил седем", казва режисьорът Панкин.
Хореографията е на Боряна Сечанова, музикален директор е Евгени Господинов, автор на сценографията е зам.-министърът на културата Иван Токаджиев. Художник на костюмите е Петър Митев, а проектант на дамските костюми - дизайнерката на "Астела ателие" (AstellaAtelier.com) Аля Милушева.
Премиерните представления са на 13 и 18 октомври, а следващите спектакли - на 26 октомври, 1, 18 и 23 ноември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!