"Пазим лявото в трудна коалиция", обобщава "24 часа" изявление на премиера Сергей Станишев.
"Ценностите на партиите по-лесно се защитават, когато си в опозиция, защото тогава е на думи. Много по-трудно е да се отстояват и да се реализират, когато носиш отговорността за управлението на страната. При това в коалиция, която не винаги е лесна, която е съчетание на разнородни идеологически политически сили".
Тази откровена равносметка направи вчера премиерът и председател на ВС на БСП Сергей Станишев пред стотици симпатизанти, дошли за 1 май в Борисовата градина в София.
"Високи заплати, но само за кадърните", обявява от страниците на "Труд" Емилия Масларова, министър на труда и социалната политика. И обяснява новата лява политика:
"Ляво е да направим всичко възможно хората да не бъдат експлоатирани на работното си място. Стриктно да се спазват почивките, отпуските, трудовите договори.
Това е политика, насочена към трудещите се, към бизнеса. Тя трябва да стимулира корпоративната социална отговорност, т.е. да дава и стабилност, и сигурност на хората, които работят. За нас лявото, социалното, е справедливо."
"Няколко мита за правенето на политика", коментира "Труд". Подчертава се, че при промени в правителството не могат да се очакват смислени политики заради изборите догодина.
Предизвикателство пред премиера Сергей Станишев е да освободи БСП от тежестта на миналото. И когато се спомене за "ляв завой", да се разбира завой наляво, а не връщане назад.
Ако БСП иска да прави модерни социални политики, тя трябва да започне да измества неправителствения сектор от областите, за които обикновено рядко се говори - грижата за хората с увреждания, защитата на деца и други уязвими групи и т.н. А за партиите, които участват в коалицията като малък партньор, важната роля е противопоставянето на вредни законотворчески решения.
Възможността за такава вътрешно-коалиционна опозиция е балансът, който има значение за икономическото развитие, а не за разпределението на министерските кресла.
"Кабинетът в последната година от мандата си", анализира в "Монитор" ЦветозарТомов от социологическа агенция "Скала". Според него сегашните силни на деня имат шанс за втори мандат при две условия: 5-6 партиен парламент и привличане на малките партии, влезли в него, за съюзници.
При всички положения ще ни управлява отново поне тройна коалиция - или някакъв римейк на сегашната, или опозиционна на сегашната под лидерството на ГЕРБ, която най-вероятно ще се окаже пак римейк на сегашната като стил на управление.
Третият вариант е фрагментацията на политическото пространство да доведе до нестабилен парламент, неспособен да излъчва трайни мнозинства.
"Полицай - това е моята професия", заявява в интервю за "Труд" новият главен секретар на МВР Павлин Димитров. Той отбелязва, че има групова престъпност.
Според него причините, поради които не сме успели да се преборим с нея, не са само субективният фактор. Става дума за материална база, динамика на престъпността, както и за нови европейски практики, които трябва да се наложат в полицейската дейност.
Аз съм оптимист - това ще стане, уверява Димитров.
"Новият и.д. главсек на МВР иска агенция за подслушване", пише "Монитор". Димитров подкрепя идеята за създаването на агенция за подслушване. В изявление той уточни, че по този въпрос има вече взето политическо решение и агенцията няма да пречи на работата на МВР.
Като довод за създаването й той изтъкна, че обществото има потребност от създаването на такава агенция. Димитров се съгласи с мненията на новия министър на вътрешните работи Михаил Миков, че в България няма мафия.
"Поразместиха из втория етаж, но защо", е анализът в "24 часа". Поставя се въпросът за обещаваните структурни и персонални промени в управлението, които се сведоха до козметични упражнения.
Щом на третата година от мандата властта констатира, че може да се лиши от 13 заместник-министри и 24 заместник областни управители, какво са правили те досега, за какво са взимали заплати и комисионни? Нямаше ли да е още по-функционално, ако бяха сменени 33 замове?
"КНСБ ще договаря индекс на заплатите", съобщава "Труд". Индекс за увеличение всяка година на заплатите в реалния сектор ще договаря с премиера Сергей Станишев и бизнеса лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов.
Фиксирането му било ангажимент в подписания от тристранката Пакт за икономическо и социално развитие на страната, обясни вчера на митинг в Първомай синдикалният лидер.
Според пакта всяка година трябваше да договаряме препоръчителен минимален индекс за средногодишен ръст на работната заплата, като трябва да имаме предвид инфлацията, производителността на труда, както и данъчноосигурителните облекчения, каза д-р Христов.
"Отчитаме пред Европа мерките срещу рака", съобщава "24 часа". Докъде е стигнала България в политиката за лечението на рака ще обсъждат политици и представители на пациентски организации от ЕС на форум в София от 9 до 11 май.
Срещите са традиционни за европейските страни, а България ще бъде домакин за първи път. Целта на срещата е борбата с рака да бъде категорично изведена като приоритет за България, както е за останалите европейски страни.
В България ще се правят китайски леки коли. Корпоративна банка и "Литекс" планира производството им в Ловеч, извежда на първа страница на "24 часа".
Трезорът и компанията, която се свързва с бизнесмена Гриша Ганчев, учредяват дружество "Литекс моторс". В проекта може да се включи и ловешката община с терен за завода.
Днес ни чакат гръмотевици, а от утре в продължение на шест дни ще вали, тревожи се "Труд". Според прогнозата дъждовно ще е и на 6-и май, когато 800 войници, сержанти, курсанти и офицери ще участват на тържествения Гергьовденски парад за празника на армията.
Дано до обяд времето е хубаво, защото евентуални валежи биха попречили на авиацията да се включи в тържествата за Гергьовден, казва за изданието шефът на пехотата ген. Иван Добрев, който ще командва зрелищния военен парад.
"Системата на почивните дни у нас е остатък от миналото. В цял свят няма подобно нещо. Дългата почивка по празниците е нещо архаично", заявил вчера шефът на Българската търговско-промишлена палата Божидар Божинов, цитиран от "Труд".
Когато се предприемало удължаване на почивните дни, това трябвало да се обсъди с предприемачите.
"Този популизъм, с който искат да се харесат на хората, че ще им дадат повече почивни дни, за да харчат повече пари, които няма да изкарат, не виждам да е ефективен нито за работодателите, нито за гражданството", смята Божинов.
Многото почивни дни трябва да бъдат премахнати, тъй като икономиката ни не е в блестящо положение и трябва да се научим да работим добре, за да може да не говорим, че заплащането е ниско, коментира и председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Според него България била една от страните с най-много почивни дни и отпуски, а в същото време е на последно място по производителност на труда спрямо другите евродържави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!