В понеделник следобед бордът на директорите на кандидат-купувача е решил да оттегли офертата си от 200 млн. евро за 80% от акциите в "София БТ", "Благоевград БТ" и "Пловдив БТ".
В усложнената политическа обстановка, която продължава да се влошава, компанията не е убедена, че сделката може да бъде завършена в срокове, осигуряващи адекватна възможност за реализиране и възвръщане на инвестициите, се казва в съобщението.
"Булгартабак" има близо 98% пазарен дял в страната, а високите вносни мита до голяма степен не позволяват реална конкуренция. България ще се присъедини към ЕС през януари 2007 г., т.е. дотогава ще важат защитните мита за внос на цигари. Поради забавянето на сделката времето до членството в ЕС намалява и е недостатъчно за утвърждаване и модернизиране на българското производство на цигари, аргументират се още от БАТ.
Те са уведомили за решението си вицепремиера Лидия Шулева, която водеше преговорите с мултинационалната корпорация, потвърждават от пресслужбата на икономическото министерство.
Това е добър вариант, тъй като така или иначе НДСВ е щяло да обяви днес или най-късно утре, че сделка няма да има, коментира председателят на парламента Огнян Герджиков, чиято оставка опозицията иска заради провалените в петък дебати за "Булгартабак".
Според него не е реалистично да се открива нова процедура и тя да се приключи в рамките на 39-ото Народно събрание, какъвто вариант предлагаше ДПС.
Това обаче би устроило напълно БСП, които в събота поискаха спиране на продажбата на цигарения холдинг и ограничаване на приватизацията и концесионирането до парламентарните избори в началото на лятото.
Това че няма да има сделка, се очакваше от няколко дена и сега, след като това вече е ясно категорично, смятам, че нещата би трябвало да се успокоят, коментира Герджиков пред БНР.
По всяка вероятност холдингът ще остане държавен и българските граждани ще трябва да плащат, за да може "Булгартабак" да продължи с още няколко години живота си, заяви по-рано по Би Ти Ви и зам.-председателят на НДСВ Даниел Вълчев.
Ако продажбата не се състои, това ще е голям провал за цялата държава, за който носи вина целият политически елит на страната, предупреди той.
БСП ще настоява управляващите да обявят параметрите на меморандума и договора за приватизацията на цигарените фабрики от "Булгартабак" въпреки оттеглянето на кандидат-купувача, заяви пред БНР депутатът от левицата Михаил Миков.
Принципният въпрос е защо се стигна до такова приключване на отношенията между българската държава и един инвеститор, коментира той.
Според него приключването на процедурата по такъв начин не дава отговор "какъв е бил залогът за политическата система и за изпитанията, през които тя днес преминава".
Управляващите позволиха от България да бъде изгонен сериозен инвеститор, обявиха от СДС и заключиха, че в края на мандата кабинетът изпуска контрола върху властта и се превръща в страничен наблюдател.
В 14 ч. в Народното събрание стартира извънредно заседание, първата точка в чийто дневен ред е изслушване на премиера Симеон Сакскобургготски и тримата му заместници заради "блокирането на работата на парламента и нарушения диалог между държавните институции".
България би загубила в световен план, ако се откаже от сделката за "Булгартабак", предупреди вчера по БНТ председателят на Американската търговска камара в България Кенет Левковиц.
Според него по сделката досега не се е явил друг инвеститор, освен тази компания, по три причини: политическата стойност на сделката, състоянието на самата сделка и рисковете.
Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии от своя страна коментира, че ако България се откаже от сделката по политически причини, тя ще загуби доверието на чуждите инвеститори.
Това може да е една от целите на спирането на приватизационната сделка, смята той.
250 млн. евро за трите завода са повече, отколкото всеки друг в света би могъл да предложи, допълни експертът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!