Б роят на жертвите при бушуващите в югоизточна Австралия пожари достигна 181, сочат най-новите данни на полицията (Вж. фотогалерия).
Властите предупреждават, че е възможно загиналите да се окажат още повече, тъй като спасителните екипи все още се опитват да си проправят път в пострадалите райони.
Около 500 души са били ранени, близо хиляда къщи са унищожени, а 365 хил. хектара земя са изпепелени, допълни картината премиерът Кевин Ръд.
Пожарите продължават да бушуват, като най-тежко е засегнат щатът Виктория.
Само ден по-рано пък проливни дъждове в североизточна Австралия предизвикаха наводнения, при които загина 34-годишен мъж.
Тялото му беше открито в района на езерото Еурамо. Това е най-голямото наводнение от началото на годината, което обхвана северните райони на щата Куинсланд и блокира десетки градове.
По думите на очевидци речният поток отнесъл и още един човек, който до момента е в неизвестност. Петима други успели да се спасят от водната стихия.
Според метеорологичните прогнози времето в засегнатите райони ще остане дъждовно и през следващите дни.
Австралия е държавата с най-сух климат в света, благоприятстващ огнената стихия. Последствията от глобалното затопляне обаче са в състояние да увеличат десетократно пораженията, предупредиха специалисти, цитирани от АФП.
Затоплянето, климатът и сушата видоизменят характера, силата и продължителността на пожарите в страната, обясни експертът Гари Морган, ръководител на изследователския център "Бушфайър кооператив рисърч сентър" в Сидни.
Пожарите през последните дни доказват необходимостта от научни изследвания, за да задълбочим познанията си за многобройните последици от тази стихия.
"Никога не съм виждал толкова крайни климатични условия", казва Марк Адам, специалист по пожарите в университета в Сидни.
Огньовете се разпространиха благодарение на опасния "коктейл" от рекордно високи температури (до 47 градуса по Целзий), небивала суша и силни ветрове.
През 2007 г. Австралия преживя неимоверна суша, заради която селскостопанската продукция спадна с 10 %, а много селски общини бяха разорени.
Сегашната трагедия трябва да привлече вниманието на политиците върху необходимостта да се предприемат спешни действия във връзка с глобалното затопляне, подчерта природозащитната организация Грийнпийс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!