Д окато София трескаво търси терен за ново сметище, Австрия смята този начин на събиране на отпадъците за отживелица и се готви изцяло да го забрани от 2009 година. Това обаче не притеснява никого в алпийската република, разказва радио "Дойче веле". От години, вместо да заравят боклуците си в земята, австрийците предпочитат да ги изгарят.
Фасадата е покрита с ярки разноцветни петна и прилича по-скоро на пъстра детска рисунка. Вятърът люлее клоните на внушителни по размерите си дървета и храсти, които надничат от множеството тераси.
Щракане на фотоапарати допълва картината - туристи се снимат за спомен пред виенския завод за изгаряне на отпадъци "Шпителау".
През 80-те години известният австрийски художник и архитект Фриденсрайх Хундертвасер украсява мрачната фасада на завода и така го превръща в една от най-посещаваните забележителности в австрийската столица.
Интересно е обаче и какво се крие зад пъстрата фасада.
Инж. Филип Кробат, един от шефовете на топлофикационното дружество, което стопанисва "Шпителау", разказва историята на завода за отпадъци:
"Още в края на 50-те години, с пускането в експлоатация на първия виенски завод за изгаряне на отпадъци - "Фльотцерщайг", е било решено боклуците да се обработват термично и произвежданата по този начин енергия да се използва ефективно за централно отопление."
Вторият завод във Виена - "Шпителау", заработва през 1971 година.
В пещите на двете съоръжения отива така нареченият "остатъчен боклук".
Това е сметта, която остава след отделянето на стъклото, хартията и пластмасата - отпадъците, които могат да се рециклират.
Днес, двата виенски завода, стопанисвани от общинска фирма, годишно "поглъщат" 550 000 тона остатъчни битови отпадъци.
"Това е почти цялото количество остатъчни отпадъци. Годишното им количество във Виена в момента е някъде около 600 000 тона."
Ползата от заводите за отпадъци е двойна. Едновременно с унищожаването на огромни количества боклук, те произвеждат топлинна енергия за виенските домакинства и дори електричеството за собствените си нужди.
"Един тон битови отпадъци съответства на около 2,5 мегаватчаса топлинна енергия. Една четвърт от топлинната енергия, която ние произвеждаме, идва от изгарянето на битови отпадъци."
Изгарянето на отпадъци изглежда доходоносно начинание. Печалби идват не само от продажбата на топлинна енергия.
"Виенската община ни плаща за това, че събираме и унищожаваме отпадъците. Плаща ни се на тон боклук. Ние получаваме сумите от таксата за смет, която общината събира от жителите на Виена."
Идната пролет ще започне строителството и на трети завод за изгаряне на отпадъци във Виена. Той трябва да влезе в експлоатация до края на 2008 година.
Но ще има ли достатъчно смет за още една инсталация? Нали сегашните две изгарят почти цялото количество боклук на виенчани.
"Да. Боклуците са повече от достатъчно. Особено имайки предвид, че от 2009 година в Австрия влиза в сила генерална забрана за експлоатацията на сметища", категоричен е инж. Кробат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!