Вестникът отбелязва, че на съвместна пресконференция във вторник с германския канцлер Герхард Шрьодер полският премиер Лешек Милер дори не е споменал договора от Ница, който определяше правото на глас на всяка страна членка при взимане на общи решения. През декември миналата година Полша и Испания блокираха споразумението по проектоконституцията, за да защитят броя на гласовете, които получиха по време на преговорите за договора от Ница през 2000 г. Този договор им даваше почти толкова тежест, колкото страните с най-голямо население - Германия, Франция, Великобритания и Италия.
"Очевидно поляците вече не са готови да умрат за Ница", предполага "Тагесшпигел" и изразява надежда, че след срещата на върха на 17 юни ще бъде възможно да се каже: "Европа най-накрая има конституция".
Австрийският "Щандарт" не се съмнява, че след полско-германските разговори във Варшава ще се намери решение. "Ще има европейска конституция - смята вестникът. - Полша се отказва от обструкционизма си, а Германия също ще отстъпи по някоя точка."
В коментар "Щандарт" твърди, че атаките в Мадрид на 11 март са изострили чувството за необходимост от единство в Европа и от трансатлантическа връзка, основаваща се на доверие.
"Ди Велт" се пита какво е променило полската позиция. Германският вестник смята, че полският премиер е готов на компромиси, защото е с отслабени позиции във вътрешната политика. Изданието обаче предупреждава, че ако Милер изгуби вот на недоверие в парламента, всичко ще стане още по-трудно, защото консервативната опозиция в Полша се е зарекла да се бори за договора от Ница и срещу конституцията "до смърт".
В Испания, която все още не се е отърсила от шока на атентатите от 11 март и последвалия обрат на общите избори, "Ел Паис" дава съвети на победената Народна партия на Хосе Мария Аснар. Народната партия "трудно ще възстанови доверието в себе си" и трудно "ще се съвземе политически", ако отказва да си "направи самокритика и да признае, че част от неуспехите й се дължат на крайните решения, които взе, докато бе на власт", смята вестникът.
Лидерът на испанските социалисти Хосе Луис Сапатеро, който официално ще поеме премиерския пост идния месец, по-късно днес ще обсъди позицията на Испания по отношение на Ирак с държавния секретар Колин Пауъл, който е в Мадрид за панихидата в памет на жертвите на атентатите.
В тази връзка "Ел Паис" упреква досегашния премиер Аснар за първото му интервю след изборите. Като е изказал предположението, че неговият приемник "прави отстъпки на терористите" с обявяването, че ще изтегли испанския контингент от Ирак, Аснар е проявил липса на лоялност, смята вестникът.
Изявлението на командващия руските военноморски сили адм. Владимир Куроедов, че един от най-модерните военни кораби на страната с ядрен реактор "Петър Велики" е в окаяно състояние и "може да експлодира всеки момент", е шокирало и озадачило руските вестници.
"Независимая газета" нарича думите на адмирала "безпрецедентни". "Никога не се е случвало подобно нещо в историята на въоръжените сили нито на СССР, нито на Русия - смята вестникът. - Заедно с неуспешното изстрелване на три стратегически ракети от руски подводници по време на учения това изявление на висшия офицер на флота означава само едно-единствено нещо - въоръжените сили представляват опасност за собственото си отечество."
От друга страна, "Росийская газета" отбелязва, че един адмирал "не може да прецени дали такъв огромен кораб е пред експлодиране само като отиде на местата, където "адмиралите обикновено не стъпват". "Можете да видите колко е мръсен корабът, можете да срещнете моряци в окъсани униформи, които от страх забравят да отдадат чест... Но как може да прецените, че ядрените бойлери или ракетите "Гранит" са на път да избухнат?", пита вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!