В се по-трудно става в Европа да се яде здравословно. Две френски проучвания показват, че 45% от плодовете и зеленчуците съдържат остатъци от пестициди, а при 6% от тях пестицидите са над допустимата норма.
Резултатите бяха определени като тревожни от MDRGF - Движението за права и уважение на бъдещите поколения. Надин Ловержа е представител на асоциацията, която се бори за здравословно земеделие, щадящо околната среда.
Тя разказва, че има пестициди, които са особено опасни за здравето и са канцерогенни, могат да доведат до болести като Паркинсон и Алцхаймер. Има епидемиологични изследвания сред хора, които са постоянно изложени на въздействието им, като земеделците например.
"При тях има болести, които се срещат по-често и за които е известно, че са свързани с използването на тези продукти. Днес откриваме много остатъци от пестицидите в храните. За да се предпазим от тяхното въздействие трябва да бъде прекратено напълно използването им и да се премине към биохраните, които не съдържат такива продукти", допълва Надин.
Във Франция най-много остатъци от пестициди се съдържат в ягодите, мандарините, чушките и патладжаните. Очевидно не винаги и не всеки има възможност да консумира биопродукти и за съжаление магическо разрешение на проблема не съществува.
Все пак от движението съветват да плодовете и зеленчуците да се белят преди консумация, тъй като голяма част от пестицидите се съдържат именно в кората.
1,6 ха - това е средната площ на земеделските стопанства в Португалия. Колкото и малка да е фермата обаче, собствениците са принудени да се снабдяват с цяла гама от фитосанитарни продукти, адаптирани за съответните култури в стопанството.
Именно тук се крие големият проблем. По принцип в ЕС обемът на опаковките за тези фитосанитарни продукти е от 20 или 50 л, но в Португалия те са от 1 или 5 л и малките туби буквално засипват земеделските райони.
Друга бомба със закъснител се крие във факта, че земеделските производители в страната са предимно възрастни хора, които са научени да изгарят или да заравят опаковките.
Така се стигна до 2006 г., когато под натиска на европейските директиви производителите и търговците на фитосанитарни продукти предприеха действия за разрешаването на този проблем.
По примера на Франция и Испания бе създадена система за събиране и рециклиране на празните опаковки. Повечето португалски стопанства обаче се намират на около 30 км средно от местата за продажба на фитосанитарните продукти и затова е въведен принципът "пълно срещу празно".
Навиците се променят макар и бавно, но никой засега няма намерение да се отказва от помощта на химията в селското стопанство.
Половината от изследваните български зеленчуци и плодове, които се предлагат по пазарите и в магазините съдържат коктейл от различни пестициди, сочат данните на Националното движение "Приятели на Земята".
Движението е инициатор на национален план за устойчива употреба на пестицидите в България и очаква, че министерството на земеделието ще подкрепи идеята.
Противно на разпространеното мнение, че земеделските производители не дават пари за пестициди, се оказва, че в страната се внасят множество евтини препарати, които се използват от производителите.
В България все още има и складове, в които се пазят пестициди. Вкусът и външният вид на плодовете и зеленчуците не издават какво съдържат те.
Хората търсят и купуват по-евтините продукти. Малко са тези, които могат да си позволят да купуват биопродукция. Сред рискови култури се нареждат много консумираните домати, краставици и зелена салата.
Те са появяват се най-рано на пазара и се отглеждат в оранжерии, които в последно време умножават броя си. Експертите предполагат, че оранжерийното производство използва пестидици.
Затова мийте обилно с течаща вода плодовете и зеленчуците по възможност с четка и белете задължително тези, които могат. Не използвайте корите особено на портокали и други вносни плодове.
Нека външният вид на продуктите не ни подвежда, съветват от националното движение "Приятели на Земята".
Цитрусите, които са целогодишно на пазара, както и останалите плодове и зеленчуците е добре да се киснат за 10 минути в разтвор на хлебна сода (1 супена лъжица на литър), защото пестицидите могат лесно да се отмият по този начин, препоръчват токсиколозите от Центъра за обществено здраве.
А плодът, който поема най-много пестидици, е гроздето. Пробите, които се правят по инициатива на Националната служба по растителна защита годишно са 200-300. Те са безплатни и задължителни.
Но ако някой от производителите на зеленчуци или плодове поиска да се направи проба на продукцията му, то ще му струва между 150 и 1000 лв.
Националната служба по растителна защита има право да конфискува зеленчуци, при които са регистрирани високи нива на пестициди.
Тези правомощията на службата от две години насам са резултат от засилване частично на контрола, тъй като се наблюдава завишаване на остатъчните количества пестициди в селскостопанска продукция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!