П олитологът Самюъл Хънтингтън, автор на известната в цял свят творба "Сблъсъкът на цивилизациите", е починал на 24 декември на 81 годишна възраст в Мартас Вайнярд, Масачузетс.
Съобщението за кончината на Хънтингтън е поместено в сайта на Харвардския университет, предаде Франс прес.
Ученият се оттегля от активна преподавателска дейност през 2007 г. след прекарани 58 години в престижния университет. Неговите студии и лекции са били върху американското управление, демократизацията, военните доктрини и стратегии, както и за отношенията между цивилни и военни.
Самюъл Хънтингтън твърди, че в света след края на Студената война насилствените конфликти ще произтичат не от идеологически разногласия между държавите, а от културните и религиозните различия между големите цивилизации в света.
Той назовава тези цивилизации Западна (САЩ и Европа), Латиноамериканска, Ислямска, Африканска, Православна (с ядро Русия), Хиндуистка, Японска и Синска (англ. "Sinic", включваща Китай, Корея и Виетнам)
Политологът излага тези свои позиции през 1993 г. в статия в сп. "Форин афеърс" и разширява тезата си в публикуваната през 1996 г. книга "Сблъсъкът на цивилизациите и преправянето на световния ред", преведена на 39 езика (вкл. и на бълг. език).
Самюъл Хънтингтън е автор на 17 книги, сред които "Войникът и държавата. Теория и политика на отношенията между цивилни и военни" (1957), "Политическа мощ. САЩ-СССР" (1964, в съавторство със Збигнев Бжежински), както и студията за развитието на Третия свят "Политически ред в променящи се общества".
Според тезата му днес има нужда от нова парадигма, която да отразява растящото значение на културата, етноса и религията.
Отхвърляйки либералния универсализъм на Франсис Фукояма, Хънтингтън предлага сценарий, който противопоставя големите цивилизации. Смята, че през XXI в. предстои по-скоро раздалечаване, отколкото сближаване на различните култури.
Той отрича тезата, че западната цивилизация ще прерасне в глобална. Напротив, според него влиянието на Запада намалява, тъй като се усилва завръщането към традиционните културни ценности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!