"Двойна екотакса за стара кола", съобщава от първа страница "Труд". Между 160 и 200 лв. ще стане държавната екотакса при внос на стари автомобили, произведени преди повече от 10 г.
Таксите ще се плащат вече в КАТ, а не в Министерството на околната среда. Това станало ясно след вчерашното заседание на правителството.
Сега държавата събира по 80 лева при внос на автомобил без значение от възрастта.
"24 часа", който също отделя на темата първа страница, допълва, че 90 лв. вместо досегашните 80 лв. е предложението на екоминистерството за такса върху новите коли и тези до 6000 км пробег.
За коли до 5 г. трябва да се плаща 130 лева през т.г., а за тези от 6 до 10-годишна възраст - 160 лв. Таксата за автомобили, по-стари от 10 г., трябва да стигне 400 лв. до 2011 г.
"Станишев отряза 13 заместник-министри", съобщава "Труд". БСП се разсели със седем свои заместник-министри, НДСВ - със шестима, а ДПС - с един.
Премиерът Сергей Станишев отрекъл уволненията да са направени на квотен принцип, според него промените са "функционални" и се определят от натоварването в отделните министерства.
"Само четири министерства се спасиха от промени", продължава темата "24 часа". 59 заместник-министри вместо досегашните 72-ма ще има в правителството след 6 май, пише изданието.
Павлин Димитров става и.д. главен секретар на МВР на мястото на досегашния главен секретар на МВР Валентин Петров, съобщава в челния си материал "Монитор".
Освобождаването на Петров е по предложение на новия вътрешен министър Михаил Миков и кабинетът вчера е решил да приеме предложението.
"Новият министър може да въведе ред", коментира пред "Труд" шефът на кардиохирургията в Националната болница по сърдечносъдови заболявания Людмил Бояджиев.
Ако новият министър наистина получи пълна политическа подкрепа, каквато му е обещана, и не се съобразява с лобизма в здравеопазването, може поне да въведе някакъв ред в него, казва той.
Но по-важно е защо никога няма да имаме здравна реформа в България - защото не създадохме най-важното условие за нея :строго здравно законодателство, смята Бояджиев.
"Чест за мен е да издавам "Дума", декларира пред "Труд" депутатът от БСП Добромир Гущеров. Никой обаче не е водил разговор с мен от Изпълнителното бюро на БСП, информациите , че ще съм новият издател на "Дума" са изненадващи за мен, посочва той.
Гущеров коментира и промените в кабинета, като отбелязва, че те не са били ясно разчетени от опозицията. Може би не бяха ясно обяснени и от управляващите, единствено премиерът направи това от трибуната на Народното събрание, допълва той.
"Хазната плаща неграмотен да стане фаянсаджия", обяснява пред "Труд" Елка Димитрова, директор на "Политики на пазара на труда" в социалното министерство. Няма работна ръка, бизнесът се готви да наема хора отвън, така че у нас чувалът трябва да се изтръска още веднъж, за да се използват всички възможности за заетост, отбелязва тя.
Темата на "Труд" е материал за проверка на вестника как се харчат парите по един от най-малките европроекти по ФАР - "Образователна и медицинска интеграция на уязвими малцинствени групи със специален фокус върху ромите".
Парите на Брюксел наистина са стигнали до българските ромчета, но под каква форма, пише "Труд" и дава пример, че училище в Шумен било изненадано с доставка на печка и фризер, без да има столова, а в същото време забавачка в Бяла Слатина чакала уреди, за да приготвя храната за децата.
Нямаме сигнали за нарушения коментира координаторът на проекта Мая Чолакова. Всяко учебно заведение беше уведомено с писмо какво ще получи, може да са се получили разминавания, за съжаление наистина възможностите са били такива, посочва тя.
"Често бягах от шествията на 1 май", спомня си пред "Монитор" Яне Янев, председател на "Ред, законност и справедливост". Според него това бил социалистически празник, който трябва да остане в историята.
Янев коментира промените в кабинета и мнението му за тях е отрицателно. Той прогнозира икономически катаклизми през ноември.
"България трябва да се рекламира повече", съветва пред "Капитал" министърът на търговията и инвестициите на Великобритания лорд Дигби Джоунс. Той коментира, че според него България е "доста добре пазена тайна" като дестинация за чуждестранни инвестиции.
Не знаех, че плоският ви данък е 10 на сто, а това означава, че и половината британски компании не го знаят - не е достатъчно рекламиран, обяснява той.
"Капитал" публикува материал "Необходимият бюджетен излишък", подписан от Хуан Хосе Фернандес-Ансола, представител на МВФ за България , и Алберт Йегер, който бе ръководител на мисията на МВФ у нас. Преизпълнението на приходите в бюджета неутрализира дисбалансите в българската икономика, коментират те.
"Инфлацията ни хлъзва на левия завой", пише в анализ за "24 часа" общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев. Ако под т.нар. ляв завой и фокусиране върху социалния вектор БСП разбира ръст на доходите в публичния сектор над ръста на производителността на труда, тогава наистина инфлацията може да остане двуцифрено число, смята той.
След като образователния министър обяви, че затяга в клас дисциплината, педагози предлагат - без стипендия за SMS в час, съобщава "24 часа".
Вестникът развива на две страници темата за мерките за по-голям ред в училище.
"Учители и синдикати на поправителен", препоръчва в анализа си "Монитор". Съсредоточени в парите, учители и синдикати забравиха, че проблемите трябва да се решават в комплекс, посочва авторът.
Според него е трябвало да бъде предложена минипрограма, която да включва въпроси като училищна автономия, диференцирано заплащане, безплатни учебници за учениците, приемане на стандарти за видовете училища.
"Политиците са фалшиви актьори", смята актьорът Антон Радичев. В интервю за "Стандарт" той споделя мнението си, че политиците са слаби актьори и за доста кратко време ги разбират.
Докато актьорът лъже на сцената благородно, трябва да накараш хората да се потопят в атмосферата на пиесата и да забравят своите проблеми, обяснява Радичев.
"Крепи ни завистта и алчността", казва пред "24 часа" Харалан Александров, член на настоятелството на фондация "Отворено общество"-София.
Съревнованието, хъсът да се наложиш на всяка цена мобилизират в краткосрочен план и създават усещане за живот, но в крайна сметка разхищават жизнената енергия, ако не са облагородени от етиката на загрижеността, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!