Ако всеки ден слушате да ви говорят за необходимостта от "обществен дебат", но нещо в израза ви смущава, може с едно обаждане на телефон 0900-12-230 да проверите дали е правилно да се казва "дебат" или "дебати".
В момента в книжовния български език думата "дебати" присъства само в множествено число, но все повече в по-небрежна реч се среща употреба в единствено число, пояснява ст.н.с. Маргарита Димитрова от Института за български език, служба "Езикови справки".
Все по-често чуваме да се употребяват и думи като "конкретика" или "визия за България", допълва Би Ти Ви.
Според специалистите човек употребява специални термини, насочени към неспециализирана аудитория, най-вече заради маниерност и стремеж да звучи "учено".
Грешка е също така да се казва, че процесът е стартирал и го чакаме да финализира, вместо правилното "започнал" и "приключил", съветва Би Ти Ви.
И ако така се пише по вестници, по телевизия и радио, това наистина прави речта маниерна и фактически я обеднява, защото не се използват пълноценно огромните изразни възможности на българския език, допълва ст.н.с. Димитрова.
Вчера Институтът за български език, най-старият при БАН, навърши 63 години и вече носи името на големия езиковед проф. Любомир Андрейчин.
Политиците ни говорят на диалект и с клишета. 69% от анкетираните смятат, че изказът на първите хора в държавата е агресивен и нападателен, сочи междувременно изследване, осъществено от катедрата по български език в СУ "Св. Климент Охридски", цитирано от в. "Монитор".
А как говори средният политик у нас: "Еми, тряаше значи, разбираш ли, амъ на", допълва "24 часа".
Абсолютното върховенство се държи от министър Церовски, цитиран навсякъде с изказвания като това: "В идин ижидньевник упридильени сриди съ упитвът дъ спичельят йевтини дивидьенти."
Ето и някои от любимите проблясъци, които студентите, участвали в изследването, са събрали:
"- Приключвам, г-жо председател.
- Господин съм, господин съм...
- Извинявайте, г-н председателю, не забелязах кога се сменихте.
- Е, как да не забелязахте, бе?".
А това, че "България е позната като зимна и морска туристическа дестинация", не се нуждае от коментар, обобщава РФИ-България (RFI.bg).
Всъщност 10 са думичките, които депутатите са усвоили, коментира "Труд". С тях може да се състави следното изречение:
"Нашата отговорност в политическото пространство е да хармонизираме реалност и визия, за да стартираме нашите приоритети и да ги финализираме с конкретика и при пълна прозрачност."
Повечето вестници подчертават, че президентът Първанов и министърът на европейските въпроси Меглена Кунева са посочени като хората, които говорят най-правилно, допълва Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Положителни оценки за тях са дали около 14% от анкетираните. Таблица във "Монитор" обаче сочи, че според 32% няма политик, който да говори добър български език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!