XXV Международен панаир на книгата започна в зала 3 на НДК в присъствието на председателя на Народното събрание Георги Пирински, премиера Сергей Станишев и министъра на културата Стефан Данаилов.
За първи път на откриването присъстват най-отговорни държавници, отбеляза домакинът на проявата Христо Друмев, като използва случая да анонсира и предстоящата догодина 25-годишнина на НДК.
Над 120 участници от България и осем страни от Европа и Азия представят десетки хиляди заглавия.
Сред тях фигурира дори стихосбирка от либийския външен министър Абдел Рахман Шалкам. Поезията от първия дипломат на джамахирията е преведена на български под заглавие "Тайни".
В събота от 18 ч. е премиерата на "Въпреки всичко. Моята политическа биография" с автор първия демократично избран български президент д-р Желю Желев (изд. "Колибри"), а в четвъртък от 12 ч. - на сборника "Синорът на живите" с разкази от втория най-възрастен депутат от 40-ото Народно събрание - писателя и настоящ народен представител от левицата Дончо Цончев (ИК "Труд и право").
Две книги от поппевци също са сред актуалните заглавия - новоизлязлата биография на Владимир Ампов-Графа "Белезите по гърба ми" (изд. "Персей", събота, 13 ч.) и хитовият роман от Ваня Щерева "Образцов дом" (петък, 17 ч.).
Първата премиера на панаира бе неиздаваният на български досега епос "Песен на нибелунгите". Преводът от средновековния оригинал е направен от проф. Борис Парашкевов, а за илюстрации са използвани гравюри от началото на XIX век от Фон Каролсфелд.
Сред представените преводни издания се открояват още:
* "Драми" от миналогодишната нобелова лауреатка за литература Елфриде Йелинек (изд. "Рива", сряда, 17 ч.),
* юношеският роман "Хари Потър и Нечистокръвният принц" (изд. "Егмонт България", събота, 11 ч.), който е №6 в поредицата от Дж.К.Роулинг и вече влезе в класацията с 10-те книги на 2005-а, съставена от в. "Ню Йорк таймс",
* луксозният пътепис от Хималаите на Майкъл Палин, който преди да стане известен пътешественик (PalinsTravels.co.uk) и автор на научнопопулярни сериали, бе част от прочутата британска сатирична трупа "Монти пайтън" (изд. "Изток-Запад", събота, 11 ч.).
Следобедът на съботния ден в зала 3.1 е посветен на българските автори, които се изявяват в криминалния жанр и научната фантастика. Ще станат известни и тазгодишните лауреати от конкурса "Фантастика през 100 очи".
В поредицата "Нова българска фантастика" на изд. "Аргус" ще бъдат представени сборниците с разкази "Основание за смърт" (сборник разкази) от Петър Кърджилов и "Репортерски галактикон" (сборник разкази) от Константин Тилев, романите "Спасителят" от Кирил Камбарев и "Грешка от 1 милион години" от Сим Николов, антологията "Ведри хоризонти".
Премиери ще имат още годишникът "Български фантастични ваяния 2005 г.", сборникът фантастични разкази "Икосаедри" и "Броеница от безумия" (гротески) от Емануел Икономов, автор и на уникалната "Книга за дървени глави" - с формат колкото таблоиден вестник (31х43 см) и дървени корици.
В библиотека "100% крими" ще бъдат представени сборникът с разкази от Радослав Младенов "Нахапано ченге" и "Денят на ченгето" - криминални миниатюри от Филип Атанасов.
Арена на дискусиите отново ще е литературното кафене, организирано от веригата книжарници "Хеликон" (Helikon.bg). В програмата му:
Сряда, 14 декември, от 15 ч. - харвардската поредица "Мениджмънт за конкретни резултати", включваща заглавия като "Общуването лице в лице", "Печелившите преговори, които запазват добрите взаимоотношения", "Идеалният екип, който работи като по часовников механизъм", "Желаната кариера", "Успешните презентации" и току-що излязлата на българския пазар "Управлявайте времето си: Как да бъдем ефективни".
От 17 ч. е церемонията по връчване на наградата за съвременна българска проза "Хеликон", присъждана предишните години на Алек Попов, Константин Илиев и Деян Енев. Номинираните тази година ще раздават автографи на панаира в продължение на час всеки ден по обед. (Вж. и кой е лауреатът).
В четвъртък, 15 декември, от 15 ч. се отбелязва 10-годишнината на издателска къща "Алиса" с два романа от Емилия Дворянова - "Passion, или Смъртта на Алиса", спечелил през 1995 г. наградата "Огнище", и "La Velata", придружен от студия на проф. Милена Кирова. Новото им издание в общ том ще бъде представено от Димитър Камбуров.
От 17 ч. е представянето на календара "Хеликон" за 2006 г., който този път е на тема "Голяма българска литература/Голямо българско кино". С по един култов кадър в него са представени филмите "Осъдени души", "Крадецът на праскови", "Шибил", "Иконостасът", "Бариерата", "Мъжки времена", "Последно лято", "Лавина", "Преброяване на дивите зайци", "Време разделно", "Инспекторът и нощта" и "Ти, който си на небето".
В петък, 16 декември, от 17 ч. Катя Атанасова представя романът от Ваня Щерева "Образцов дом", който първо спечели конкурса за ръкопис, организиран от корпорация "Развитие", а след това в течение на два месеца бе сред десетте най-продавани книги в раздел "Художествена проза" на книжарници "Хеликон".
В събота, 17 декември, от 12 ч. е форумът "Съвременната германска проза у нас". С участието на преводача Любомир Илиев тема на разговора ще бъдат новите романи от двама големи немскоезични писатели, издадени от "Атлантис".
Даниел Келман е звездата на 2005 г., символ на постмодерната вълна, а "Аз и Камински" е неговият дебютен роман. Швейцарецът Мартин Зутер е вече познат на българския читател с гротеската си за юпитата, а "Перфектен приятел" е втората му книга издадена у нас.
От 13 ч. дискусиите продължават с форум "Модерна класика?!" с участието на филолози от различни поколения, които ще спорят дали е нормално за нашите разбирания, че поредицата "Класика" на издателство "Фама" включва автори като Уйлям Бъроуз и Кен Киси.
От 15 ч. темата е "Непознати досега върхове на съвременната световна проза", а поводът - последните два хита на младото издателство "Персей": "Оскар и Лусинда" от Питър Кери и "Птичи танц" от Ингвар Амбьорнсен.
Първият спечели наградата "Букър" и бе филмиран. Живеещият от 1985 г. в Хамбург норвежец Амбьорнсен пожъна световен успех с романа си "Кръвни братя", като в представяната тук книга герой е отново невротикът Елинг, а едноименният филм бе номиниран за "Оскар" през 2001 г.
В неделя, 18 декември, от 11 ч. издателство "Изток-Запад" представя "Хималаите" от Майкъл Палин с участието на писателя Ясен Антов, а от 13 ч. - друго тяхно издание. "Смехът и мъдростта на народите" е от успешната поредица "Народи и пословици", а в разговора по темата ще участват Братислав Иванов и Мона Каушик.
Пловдивското изд. "Жанет 45" също традиционно участва в панаира с няколко прояви, посветени на издания от български автори.
В сряда: нова женска поезия - стихосбирки от Красимира Зафирова, Мая Дългъчева и Мария Донева, представени от Палми Ранчев (14 ч.) и мемоарите на поета Калин Донков "Разговори с изпуснатия влак", представени от Никола Радев с участието на актьора Ицхак Финци (18 ч.).
В четвъртък: стиховете за деца "Опако дете" от Виктор Самуилов, представени от проф. Елка Константинова с участието на композитора Хайгашод Агасян (14 ч.), и романа "Последния пощальон" от Калин Илиев (18 ч.).
В петък: романите "Безделникът" от Георги Гочев (17 ч.) и "Горният етаж" от Момчил Николов (18 ч.), представен от Богдан Русев, Радослав Парушев, Тома Марков и Стефан Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!