П олицията разтури със сила продължаващия шести ден протест на опозицията пред парламента в Тбилиси. Демонстрантите настояват за оставката на президента Михаил Саакашвили.
Опозиционен лидер заявил по телефона за Ройтерс, че някои от полицаите са удряли демонстрантите с пластмасови палки.
"Имаше около хиляда полицаи. Удряха ни и доколкото знам, задържаха двама души", твърди Тина Хидашели, цитирана от Ройтерс.
Пред парламента тази нощ е имало стотина души. 47 от тях обявили гладна
стачка, казва представителката на грузинската опозиция. Руски тв екип казал на Ройтерс, че полицията е иззела видеокасетите и снимковия материал, който са били направили по време на операцията.
Няколко часа по-късно близо 1000 привърженици на грузинската опозиция се завърнаха при парламента с намерение да започнат нов митинг.
Никой не може да сплаши участниците в протеста срещу политиката на грузинските власти, заявиха оратори на новия митинг. Полицията не възпрепятства акцията.
Четирима грузински опозиционни политици са започнали гладна стачка с искане за оставка на президента Саакашвили.
"Моят живот е единственото нещо, което имам. Така че ако Грузия се нуждае от моя живот, аз съм готов да го жертвам", заяви лидерът на Народната партия Коба Давиташвили, обявявайки гладна стачка.
Опозиционният депутат Леват Гачечиладзе също се присъедини към него заедно с лидера на опозиционната партия "Ние сами" Паата Давитая и бившия ръгби играч Бидзина Гегидзе. "Ние сме готови да продължим гладната стачка, докато президентът не подаде оставка", заяви Гачечиладзе.
Опозицията се опитва да задържи високия градус на подкрепата на демонстрантите до парламентарните избори, които трябва да се произведат в началото на 2008 г.
Снощи руският външен министър Сергей Лавров отхвърли твърденията на Саакашвили, че Москва стои зад масовите протести. "Загрижени сме от случващото се в Грузия, каза Лавров. Сигурен съм, че грузинският народ заслужава по-добро бъдеще и може да разчита на подкрепа от Русия", добави министърът в Москва.
Масовите протести започнаха миналия четвъртък. Те са най-големите след размириците от 2003 г., станали известни като "Революцията на розата". Сега демонстраторите искат предсрочни парламентарни и президентски избори през пролетта, а не следващата есен, за когато са насрочени, както и освобождаване на опозиционерите в затвора.
И правителството, и опозицията в Грузия подкрепят прозападен курс за бившата съветска република. Саакашвили иска страната му да стане член на Европейския съюз и НАТО възможно най-скоро, напомнят информационните агенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!