В М .И.-2000" ООД са открити нелицензирани компютърни програми на стойност 27 000 долара
През изминалата седмица служители на сектор "Икономическа полиция" при IV-то РПУ-СДП извършиха специализирана проверка за легитимността на използвания софтуер в офиса на софийската фирма "М.И.-2000" ООД. Както информираха от Сдружението на издателите на бизнес софтуер (СИБС), към момента на проверката в офиса на фирмата върху пет компютърни конфигурации в работен режим, са открити копия от компютърни програми, собственост на компании - членки на Сдружението на издателите на бизнес софтуер/СИБС, а именно MS Windows XP Pro, MS Office 2003 Pro, Autocad 2006, Adobe Acrobat Pro 7.0, Norton Antivirus 2004, Flex Type 3.2 и други, за които не са предоставени документи, удостоверяващи законосъобразното им придобиване и използване. Стойността на инсталирания софтуер по предварителни данни надхвърля 27 000 щатски долара.
Компютърните системи и инсталираният върху тях софтуер са иззети от полицията като доказателства по образуваното дознание по описа на Икономическа полиция при IV-то РПУ-СДП. С оглед избягването на рисковете от прекъсване на производствения процес при извършването на полицейски проверки и евентуалното наказателно преследване за престъпление по чл. 172а от НК, в началото на декември СИБС стартира кампанията "БЕЗ РИСК", целяща въвеждането на бизнес практики по ефективно управление на софтуерните активи в малкия и средния бизнес. В рамките на кампанията на страницата на СИБС www.bsabg.org са качени и предоставени за използване информация и безплатни инструменти за извършване на вътрешно-фирмен контрол върху използвания компютърен софтуер.
Продължават и съвместните действия на СИБС и ГДБОП, насочени към създаването на законна и безопасна интернет среда, в резултат на които на 18 декември служители на сектор "Компютърни престъпления" на ГДБОП-София са връчили протоколи за полицейско предупреждение на основание чл. 56 от ЗМВР на лицата, управляващи или контролиращи едни от най-големите торент тракери в страната. С протоколите последните са запознати с действащото българско законодателство, регламентиращо използването на обекти на авторско и сродни на авторското права във или посредством Интернет и санкциите, които се предвиждат в случаите на извършени авторскоправни нарушения, в това число и в условията на съучастие (пряко извършителство, подбудителство, помагачество).
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!