Като писателката Вирджиния Уулф в "Часовете" Никол Кидман взе приза за главна женска роля, като предпочете да си получи статуетката в рокля от искрящ бял сатен без презрамки (както и на наградите "Златен глобус"). Актрисата благодари на двете си партньорки във филма - Мерил Стрийп и Джулиан Мур, като обеща да раздели статуетката на три.
При мъжете възнаградени бяха партньорите на Леонардо ди Каприо в двата нови филма с негово участие. Даниъл Дей Луис бе отличен за ролята на Касапина в "Бандите на Ню Йорк" (реж. Мартин Скорсезе), а Кристофър Уокън - за поддържащото изпълнение в "Хвани ме, ако можеш" (реж. Стивън Спилбърг). Дей Луис благодари специално на Скорсезе, който никога не е получавал "Оскар", макар да е един от най-големите американски кинотворци от последните десетилетия на ХХ век.
На лондонската церемония имаше, естествено, и антивоенни реплики - например на испанеца Педро Алмодовар, който взе наградите за оригинален сценарий и най-добър чуждоезичен филм с "Говори й". Трябва да спрем тази армия на мрака, заяви Педро Алмодовар, сякаш визирайки пълчищата орки във "Властелинът на пръстените: Двете кули". Втората част от сагата по Толкин на реж. Питър Джаксън получи отличия за визуални ефекти и костюми, както и най-ценния приз - на публиката.
С "Говори й" в събота Алмодовар спечели и френската кинонаграда "Сезар" в новата категория - най-добър филм на Европейския съюз.
Призът за най-добър чуждестранен филм пък отиде при Майкъл Мур и неговия "Боулинг за Кълъмбайн" - киноразказ за културата на огнестрелните оръжия в САЩ, съобщи БНТ. Приемайки статуетката, режисьорът заяви, че като американец във Франция в този момент не може да отмине темата "Ирак". "Без французите нямаше да спечелим нашата война за независимост... Истинският съюзник и приятел се познава, когато ти посочва грешките", каза Мур, и добави, че заедно с французите срещу войната са десетки милиони американци.
За цялостен принос французите наградиха също американец - Мерил Стрийп. 53-годишната актриса им благодари, че обичат жените на възраст - и в киното, и в живота, а на другия ден се появи на наградите BAFTA в Лондон, носейки медала, който й връчи френският министър на културата. Другия почетен "Сезар" получи тъмнокожият US режисьор Спайк Лий.
BAFTA и предхождащите ги с един ден френски кинонагради "Сезар" единодушно отличиха като филм на 2002 г. историята за Холокоста "Пианистът" на Роман Полански (награден и като най-добър режисьор). Истинският триумф на Полански обаче бе в парижката зала "Шатле", където в събота вечерта филмът му получи шест "Сезар"-а. (Повече...)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!