К упуването на недвижим имот се сочи от специалистите като една от най-скъпите инвестиции в живота на човек, пише Теодор Минчев от profit.bg.
Психиката на българите по принцип е свързана с възприятието, че притежаването на недвижим имот е от "жизнена необходимост", а много дори са на мнение, изхождайки от историческото представяне на цените на имотите, че покупката е и най-добрата инвестиция.
За подобно мислене допринася силното поскъпване на недвижимите имоти през последните години.
Особено ясно изразено е то и през първото тримесечие на т.г., непосредствено след присъединяването към ЕС. Цените на имотите у нас са били трети по ръст в световен мащаб - повишили са се с 22.6% на годишна база, изоставайки единствено след Латвия където поскъпването е с 61.2%.
Ръстът се предопределя от силното вътрешно търсене, а от друга страна - от засиления чуждестранен интерес. Все повече чуждестранни индивидуални и институционални инвеститори насочват средства към недвижимите имоти с цел и те да спечелят от бума в сектора.
Секторът на недвижимите имоти у нас генерира около 10% от БВП. За 2006 г. е привлякъл около една трета от чуждестранните инвестиции, или повишение от близо два пъти спрямо нивото им от предходната година.
Конкуренцията с чуждестранни инвеститори на местните лица се задълбочава и от факта, че България е смятана от много международни агенции за една от страните с най-голям потенциал за ръст на недвижимите имоти в региона.
Последно проучване на една от водещите световни агенции за недвижими имоти - "Jones Lang Lasalle" посочи, че София е с най-голям потенциал за поскъпване на недвижимите имоти сред столиците на страните от Централна Европа.
Сред развиващите се пазари България и Словения, които са сред страните с най-висока възвръщаемост от наеми, се радват на продължаващ силен интерес от страна на международните инвеститори в недвижими имоти.
Възвръщаемостта от наеми е в размер на 10.5% годишно. Все още относително по-ниски са и цените на недвижимите имоти, в сравнение с останалите страни от ЕС. Средната цена на недвижимите имоти в София е около 1000 евро на кв. м, в пъти по-ниска от столици като Будапеща, Прага, Братислава, Рига и др.
На фона на очакваното добро развитие на пазара на недвижимите имоти, остава въпросът по-добра инвестиционна алтернатива ли са те пред останалите такива, като инвестициите в акции например.
За първите три месеца на годината цените на недвижимите имоти според статистически данни са се повишили с 22.6% на годишна база. Индексът BG 40 се е повишил с 25.8% за същото време.
Много изследвания сочат, че покупката на недвижим имот в дългосрочен план не е по-добра инвестиционна алтернатива в сравнение с покупката на акции или други финансови активи, дори и в някои моменти да се случи подобно разминаване.
Публикувано през тази година изследване сочи, че доходността от инвестициите в недвижима собственост е изоставала, в сравнение с доходността при акции и облигации през всеки от последните пет и 10-годишни периоди в периода 1963 - 2005 г. в САЩ.
Инвеститорите не бива да поставят недвижимите имоти на първо място при спестовните си пенсионни планове, защото това крие рискове.
Изследването се отнася за САЩ, но то спокойно може да се пренесе и у нас, като би се потвърдило от едно сравняване на доходността от акции и ръста на недвижимите имот за по-дълъг период, примерно за пет години.
Особено натежава везната в полза на инвестиции на фондовите пазари, ако инвеститорите не притежават цялата сума за покупка на недвижим имот с инвестиционна цел и ползват част от средствата под формата на банков заем, който значително понижава бъдещата им евентуална доходност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!