Първи в програмата е френският филм "Завоюването на Еверест", посветен на първото изкачване на върха точно преди 50 години. Той ще бъде показан на откриването на кинопанорамата е на 29 май от 19 ч. в Дома на киното (ул. "Екзарх Йосиф" 37). Тогава ще се състои и среща с участници в българската експедиция до Еверест през 1984 г. Ще бъде представена и книгата на "Нешънъл джеографик" "Еверест: Историята на хималайския гигант", издадена на български от "Егмонт България".
Останалите 14 документални филма за Еверест могат да се видят на 3, 4 и 5 юни в залата на Полския културен институт на ул. "Веслец" 17.
На 3 юни ще бъде прожектиран първият документален разказ за Еверест, заснет през 1924 г. Само в 12 минути той представя трагичната експедиция, свързана с една от най-големите загадки в алпинизма - изчезването на английските алпинисти Джордж Мелъри и Андрю Ървин.
Ще бъде показан и българският филм на Дойчин Василев "Чомолънгма" (1998 г.), в който авторът - шестият българин, покорил Еверест, - разказва за своя път към върха.
Специално за кинопанорамата от Полша пристига световноизвестният алпинист Лешек Чихи, който през 1980 г. (заедно с Кшищоф Виелицки) осъществява първото зимното изкачване на Еверест и поставя началото на нова ера в алпинизма. На среща със зрители Лешек Чихи ще разкаже какво е да погледнеш света от 8848 метра.
Програма на прожекциите в Полския културен институт:
3 юни, вторник
16 ч. - "Еверест от морето до върха" (Everest - Sea to Summit), 60 минути, реж. Майкъл Дилън, 1993 г., Австралия.
Филм за невероятното приключение на австралийския алпинист Тимоти Маккартни-Снейп.
17 ч. - "Смъртоносната игра" (The Fatal Game), 60 минути, Джеймс Хейуърд, Ричард Денисън, Нова Зеландия, 1996 г.
Майк Райнбъргър прави шест неуспешни опита да изкачи Еверест, но не се отказва от мечтата си. На седмия път успява. Но на слизане към лагер 6 изчезва заедно с партньора си. Великолепна операторска работа на известния новозеландски алпинист и гид Марк Уету.
18,30 ч. - "Изкачването невъзможно - Маунт Еверест" (L'Assaut de l'Inaccessible - le Mont Everest), 12 минути, Англия, 1924 г. Първият документален филм, заснет по склоновете на Еверест.
За трагичната експедиция през 1924 г., когато Джордж Лей Мелъри и Андрю Ървин изчезват безследно, като оставят една от най-големите загадки в алпинизма.
18,45 ч. - "Еверест на всяка цена" (L'Everest a Tout Prix), 52 минути, Жан Афанасиев, Франция, 1999 г. Историята и еволюцията на експедициите към Еверест. Уникални архивни кадри от най-важните моменти в историята на върха - от Хилари и Тензинг до Меснер, Лоретан, Буавен. Жан Афанасиев, изкачил Еверест два пъти - през 1978 и 1998 г., разглежда проблема за комерсиалните експедиции и американската трагедия през 1996 г.
19,40 ч. - "Еверест'92. Моменти от едно пътешествие" (Еverest'92: appunti di viaggio),
23+23 минути, Карло Гобо, 1992 г.
Филм за италианската експедиция под ръководството на професор Ардито Дезио, която през 1992 г. измерва височините на двата най-високи върха в света - Еверест (8848 м) и К-2 (8611 м), и опровергава твърдението, че К-2 е по-висок.
4 юни, сряда
16 ч. - "Чомолънгма", 74 минути, Дойчин Василев, България, 1998 г.
Авторът разказва за изкачването си на върха (шестото българско) по Китайския маршрут от северната му страна.
17,14 ч. - "Близката планина - размишления на един алпинист" (La montagna accanto -
pensieri di un alpinista), 22 минути, Джорджо Балдучи, Италия, 2000 г.
За изкачването на Еверест от италианския алпинист Фаусто ди Стефани, седмия човек в света, стъпил на всички осемхилядници.
17,40 ч. - "С балон в Непал - над планини и дворци" (Ballonfahren in Nepal - uber berge und tempel), 44 минути, 1995 г.
Продукция на немската телевизия ORF. Заглавието на филма казва всичко - гледната точка към чудесата на Непал е в гондолата на свободно реещ се в небето летателен апарат.
18,30 ч. - "Американци на Еверест" (Americani sull?Everest), 50 минути, Норман Г. Диренфурт, САЩ, 1965 г.
Филм за американската експедиция на Еверест през 1965 г., която прави две изкачвания - от запад и югоизток (по класическия маршрут), а така също и първи траверс в масива на Еверест.
19,25 ч. - "Еверест без кислород" (Everest Without Oxygen), 54 минути, Лио Дикинсън, Уелс, 1980 г.
Киноразказ за първото изкачване на Еверест без употреба на кислородна апаратура от Райнхолд Меснер и Петер Хабелер през 1978 г. в рамките на австрийска експедиция начело с Волфганг Найрц.
5 юни, четвъртък
16 ч. - "Еверест - зоната на смъртта" (Everest - The Death Zone), 54 минути, Дейвид Брийшиърз, Лийсл Кларк, 1997 г.
За сблъскалите се с огромната надморска височина не е тайна, че хипоксията, кислородният глад е потенциален убиец. Но симптомите са винаги строго индивидуални и трудни за разпознаване, което прави борбата с тази опасност необикновено трудна. Екип от специалисти (начело с д-р Чарлз Хюстън, д-р Хауърд Донър и д-р Питър Хакет) и алпинисти (Ед Вийстърз, Дейвид Картър, Дейвид Брийшиърз) показват всички аспекти на проблема преди, по време на и след експедиция, в това число възможността за продължителни промени в мозъка.
17 ч. - "Директно от Еверест - човекът и неговата мечта" (Diretta dall?Everest -
un uomo e il suo sogno), 49 минути, Канджи Ивашита, Япония, 1988 г.
Разказ за невероятните постижения на човешкия дух и на техниката - първото директно тв предаване от най-високата точка на планетата през 1988 г.
17,50 ч. - "Еверест" (от серията "Кота 8000. Големите епопеи в Хималаите", "De cero a
8000: grandes epopeyas en le Himalaya: Everest"), 31 минути, TV Espagna, 2000 г.
Най-интересното от експедициите на Еверест през последните години в 30 минути.
18,30 ч. - Среща с Лешек Чихи, който заедно с Кшищоф Виелицки на 18 февруари 1980 г. осъществява първото зимно изкачване на Еверест и поставя началото на нова ера в алпинизма.
Прожекция на филма "Ако не ставаше дума за Еверест...", 45 минути, Юзеф Бакаларски и Станислав Яворски, Полша, 1980 г.
За зимната премиера на Еверест под ръководството на Анджей Завада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!