"Кадафи спечели делото с медиците" - под това заглавието Райнер Золих от "Дойче веле" коментира случая с петте български медицински сестри и палестински лекар с българско гражданство в Либия, чиито смъртни присъди бяха заменени с доживотен затвор.
Целият този процес може да послужи като пример за циничен шантаж, където ролята на заложници бе отредена на чужденци. До този момент изходът така и не е ясен, пише авторът.
Показателно е, че режимът на Кадафи дори не си направи труда да изфабрикува поне отчасти убедителни обвинения, отбелязва той.
Золих се аргументира, че дори ако бъдат взети под внимание други диктаторски режими, е трудно да си представи човек, че на основата на такива абсурдни обвинения е възможно да бъдат издадени и нееднократно потвърдени смъртни присъди.
Сега, когато е станало ясно, че смъртните присъди няма да бъдат изпълнени и се е появила надежда, че е възможно заложниците да бъдат върнати у дома, може да се предположи, че и този път парите са се превърнали в
решаващ аргумент, смята авторът.
Семействата на заразените с вируса на СПИН либийски деца получават компенсации. И може да се предположи, че въпреки всички опровержения, пари идват от Европа, добавя журналистът от "Дойче веле".
Золих подчертава, че не всички са спечелили. Може само да се радваме за семействата на пострадалите деца за това, че те ще получат помощ. Но какво да кажем за медицинските сестри и лекаря, пита той.
Авторът отбелязва, че шестимата се прекарали осем години в либийски затвори, а всичко показва, че са невинни. Той припомня заключенията на международна комисия, която е представила убедителни доказателства, че причината за епидемията от ХИВ е липсата на хигиена в болницата в Бенгази.
Ясно е, че никой либийски съд никога няма да признае, че вината за заразяването на децата е в цялата здравна система на Либия и управляващия режим начело с Муамар Кадафи, коментира Золих.
На режима му бе необходимо да спаси лицето си и затова вината бе прехвърлена върху чуждестранния медицински персонал, добавя той.
Авторът отбелязва, че Кадафи отлично знае, че Европа има интерес от добри отношения със страната му. Либия разполага със значителни запаси от петрол и страната постепенно се отваря за търговия със Запада, припомня той.
Либия е важна за Европа и като първа отбранителна граница на пътя на нелегалните имигранти, допълва Золих.
Според него по тези причини и след като се е отрекъл от тероризма, диктаторът, както е определен Кадафи, е уверен в своята безнаказаност. Затова и той е сметнал за възможно да превърне медицинските сестри и лекаря в заложници на собствените си интереси, пише Золих.
В заключение журналистът от "Дойче веле" отбелязва, че ако шестимата медици се завърнат у дома, за Либия ще изчезне и последното препятствие пред развиването на добри отношения със Запада.
Проблемът е в това, че по примера на Кадафи е възможно и други диктаторски режими да се научат как да шантажират успешно западните страни, предупреждава Золих.