В инициативния комитет, който издига кандидатурата на Марковски, са: сатириците Васил Сотиров и Георги Гълов (председател на Бирената партия), историкът проф.д-р Димитър Гоцев, д-р Емил Райнов, кинорежисьорката Иванка Гръбчева и актьорът Тодор Колев, Ирина Иванова (екстремни спортове), шефът на радио "Тангра" и АБРО Константин Марков, издателят на "Егоист" и "Плейбой" Мартин Захариев, архитектите Мила Никифорова и Милчо Богданов; журналистката Нина Селвелиева, Румяна Калчева от "Маркет тест", астроложката на Би Ти Ви Светлана Тилкова-Алена, Симона Георгиева (асистент по английски език в НБУ) и бизнесменът Соломон Бали.
Стига сме избирали кметове на София, казват от инициативния комитет и обясняват, че предпочитат градоначалникът да работи за и със София. Според тях Марковски "дори и без да е кмет, смогва да решава проблемите". Те формулират като основни цели в София да стане чисто, светло, сигурно, справедливо, като се гарантира бъдеще за децата - но без да уточняват как си представят, че ще стане това. Ключов момент в предизборната идеология е идеята за "електронен кмет" - инициатива, която цели осигуряване на всеобща възможност да се общува с кмета чрез интернет. Аргументите: "При 30% от столичани онлайн, грехота е да се харчи време и ресурси за хартиени писма и доклади."
Марковски, който е брат на доскорошния водещ на "Всяка неделя" Игор Марковски, декларира намеренията си на 22 септември. Тогава вестник "Новинар" съобщи, че той се включва в борбата за стола на Софиянски с опита си като втори мандат домоуправител и с факта, че бил роден в Скопие, наричано от него "другата столица". Вестникът допълва, че посредством интернет Марковски спечелил пет-шест места на СДС на изборите миналия юни и голям процент от гласовете на Първанов през ноември.
По-късно "24 часа" помести интервю с кандидата, озаглавено "30 на сто софиянци членуват в Интернет". В него Марковски сочи като една от причините да се кандидатира липсата на чуваемос и желанието на хора около него да се подобри общуването между кмета и софиянци. "Първоначалният вариант на предизборната платформа беше само една страничка и аз мислех, че това е достатъчно. Тя беше готова в началото на август. После решихме, че трябва да се доразработи и в момента имаме 15-странична платформа. Работим и върху програмата, за която се надявам да бъде изработена с участието на софиянци", казва кандидатът. Сред една от конкретните му идеи е "да се стимулира участието на хората в създаването на инфраструктурата, като им се разреши да закупят не само правото на строеж, а и собствеността на земята, върху която строят кооперациите си, заедно с междублоковото пространство."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!