П реди дни от Австралия дойде радостната "зелена" вест, че изследователи са преодолели психологическата бариера от 25% ефективност на слънчевите батерии, която доскоро тормозеше инвеститори и потребители и радваше лобитата на въглищата и атома, пише DailyTech.
Според оценки на Института за ядрена енергия (Nuclear Energy Institute) по себестойност на получаваната енергия - и по-точно по цена на инсталирана мощност, слънчевите батерии силно изостават от традиционните източници.
При сегашните цени в САЩ чистата енергия от слънцето коства между 15 и 20 цента за кВтч. За сравнение, използването на въглищата може да е мърлява и неекологична работа, но излиза доста по-тънко - по цени на едро от 1,5 до 2,5 цента за кВтч.
Всъщност за момента печеливши са любителите на топлото и светлото, получавано от атома, чиято цена се движи горе-долу в същия диапазон - 1,7 цента за кВтч.
Има обаче светлина в тунела и за технологията на слънчевите клетки. Тя непрекъснато се усъвършенства и вкарва в употреба широкоразпространени материали като силиция.
Е, няма да минем на слънчеви батерии толкова скоро, колкото ни се иска. По оценка на експерти, масовото им разпространение се очаква след десетилетия.
Сега за първи път учените от ARC Photovoltaics Centre of Excellence, UNSW, достигат до толкава висок дял на преобразуване на слънчевата в електрическа с батерия от поликристален силиций.
Досега такъв коефициент на полезно действие бе постижим само с батерии от монокристален силиций, но той е много по-скъп от поликристалния.
Подобряването на досегашните 24,7% се дължи на разширяване на диапазона от светлинния спектър в синята и червената граница, който се преобразува в електричество.
Австралийските учени твърдят, че мощно са се устремили към достигане на 29%, което е максимално достижимата теоретична граница на ефективност на силициевите батерии от първо поколение.
От центъра в UNSW твърдят, че тяхната слънчева клетка, конструирана от професорите Мартин Грийн и Стюърт Уенъм, далеч изпреварва конкурентните предложения и държи шест световни рекорда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!