П одобреното качеството на въздуха в някои американски градове е довело до увеличаване на средната продължителност на живота в тях с около пет месеца за последните десетилетия, пише Би Би Си.
Изследването на учени от университета "Брайгъм Юнг" и Харвардския институт за обществено здраве проследява отношението между продължителността на живота и замърсяването на атмосферата в 51 града в САЩ между 1980 и 2000 г.
То установява, че хората в тях живеят 2.72 години повече към 2000 г., пет месеца от които се приписват на подобреното качество на въздуха през този период.
Изследването филтрира вредни фактори върху живота като пушенето и болестите и се фокусира само върху замърсяването на атмосферата от миниатюрни частици с диаметър 1/12 от дебелината на човешкия косъм. Те имат способността да проникват дълбоко в дробовете и да влошават състояния като астма и сърдечно-съдови заболявания.
Според учените в градовете, където е регистрирано най-голямото прочистване на въздуха в сравнение с преди, жителите се радвали на още 10 месеца живот.
Смята се, че мръсният въздух може да задълбочи заболяванията на белите дробове и сърцето. Специално във Великобритания, например, на него се приписва скъсяването на живота средно с осем месеца, като действието на замърсяването продължава, въпреки подобреното състояние на въздуха през последните години.
Според учените по-строг контрол и намаляване на вредните емисии в атмосферата би могъл да скъси това време до четири месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!