Ф ренският град Ница, на прочутата Френска Ривиера, ще бъде домакин днес на срещата на върха ЕС-Русия, предадоха световните агенции.
Подобни срещи на високо равнище се провеждат редовно от 1999 г. насам. Обикновено са по две в годината. По традиция лятната среща на върха е в руски град или курорт. Есенно-зимната е в град в страната, която председателства ЕС, припомня ИТАР-ТАСС.
Срещата на върха в Ница ще бъде първата след руско-грузинската криза от това лято, прераснала във въоръжен конфликт, и след руското признаване на грузинските отцепнически територии Абхазия и Южна Осетия за независими страни.
Няколко теми ще бъдат водещи на тази среща на върха, отбелязва ДПА.
Финансовата криза ще бъде дискутирана в навечерието на срещата на върха на Г-20 във Вашингтон, която ще бъде в събота. На нея ще присъстват както домакинът на срещата ЕС-Русия, френският президент Никола Саркози, така и гостуващият днес в Ница руски президент Дмитрий Медведев.
На днешната среща се очаква и Саркози, и Медведев да подчертаят необходимостта от установяването на нов финансов ред, от извършването на глобални финансови реформи, които да стимулират прозрачността и по-доброто управление на световната икономика.
На срещата в Ница ще бъдат обсъждани и въпроси, свързани с европейската сигурност. Медведев ще представи подробности от плана си за изграждане на нова архитектура в областта на обраната в Европа. В предходни речи той вече призова за установяването на законообвързващ механизъм, който да ограничи оръжията и използването на сила в Европа.
Саркози обаче няма мандат от страните членки, за да приеме каквото и да е предложение от Медведев в тази насока.
Кризата в Грузия и ситуацията в Кавказ неизбежно ще бъдат тема в днешните разговори. Едва ли ще се стигне до конфликтни положения между Медведев и Саркози в тази насока, твърдят експерти. Очаква се обаче Саркози да изрази безпокойството на всички еврочленки от позицията на Русия по грузинския въпрос, и като цяло от сферата на влияние на Москва в Европа.
На днешния форум на високо равнище ЕС ще обяви, че отново подновява преговорите за ново споразумение за стратегическо сътрудничество с Москва. Преговорите бяха замразени в края на лятото заради руско-грузинската криза.
Те трябваше да започнат още през ноември 2006 г., но бяха забавени заради Полша, която им наложи вето заради руската забрана за внос на полско месо. После през 2007 г. на тях се противопостави и Литва. На 10 ноември тази година на заседание на външните министри на ЕС всички еврочленки, без Литва, одобриха идеята за подновяване на преговорите. Зад тази идея застанаха дори традиционни критици на Русия, като Швеция и Великобритания.
В сферата на търговията днес в Ница ще се обсъжда руското решение да се облагат с такси чуждите авиокомпании, чиито самолети прелитат над Сибир.
Русия ще поиска най-вероятно по-добър достъп до европейските енергийни мрежи за своите енергийни компании.
Ще се обсъжда и пускането в действие на система за ранно предупреждение при евентуално спиране на руските енергийни доставки към Европа.
Страните-членки на ЕС са най-големите купувачи на руски енергийни суровини и това положение няма да се промени в краткосрочна или средносрочна перспектива, заяви днес еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер в интервю за в. "Независимая газета", цитирано от ИТАР-ТАСС.
"Руският износ за страните от ЕС от своя страна допринася съществено за икономическия растеж на Русия. ЕС се стреми да развива действително енергийно сътрудничество с Русия, основано на принципите на прозрачност, взаимност и недискриминация", поясни Валднер.
Сред другите въпроси, по които ЕС активно работи, е улесняването на пътуванията на гражданите на Русия и ЕС и развиването на контакти между тях.
Бенита Фереро-Валднер подчерта, че ЕС води интензивен политически диалог с Русия по всички международни проблеми - Близкия изток, Афганистан, Пакистан, Иран и Балканите.
"Ще продължим да подкрепяме влизането на Русия с Световната търговска организация, защото сме убедени, че това ще донесе полза на Русия и нейната икономика", заяви еврокомисарят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!