"За разлика от обикновените димки, на мястото на задимяващия състав е добавен ледообразуващ състав с някои добавки", посочи ученият пред Би Ти Ви (www.btv.bg).
В димката има сребърен йодид. Той привлича като магнит водните капчици, те се уедряват и така в единица обем са получават по-малко на брой водни капки, т. е. мъглата се разсейва. Ефектът от димката за разсейване на мъглата започва да се проявява от осмата минута след изгарянето й.
"За изминалите 13-14 мин от момента, в който завърши да работи генераторът, поне с очи, в тази посока, в посоката на преноса са наблюдава определено проясняване", каза физикът.
По план проясняването трябваше да е с 50 м, но мъглата се разсея с 10 м. И тъй като това е първо изпитание на димките в български условия, оптимистът би казал, че макар и с по-малко от очакването, мъглата все пак се разсея.
"Водните капки от мъглата се окрупняват за сметка на ледообразуващия аерозол. Получават се по-големи частици, но разположени по-далече една от друга. По този начин се подобрява оптическата видимост, това е принципът на действие", пояснява физикът.
Подобни димки се използавт в Америка, и то най-вече за разсейване на мъглата над летищата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!