В ладимир Путин избра Франция за първото си голямо посещение в чужбина, което ще направи днес и утре като министър-председател. На новия си пост той все така е вездесъщ на всички фронтове от руската политика, включително външната, коментира Франс прес.
След като разговаря днес в 18.00 ч. местно време с колегата си Франсоа Фийон, гостът ще вечеря с френския президент Никола Саркози - тази покана също е знак, че Путин продължава да играе господстваща роля.
Президентът бе обещал на Владимир Путин да го приеме в Париж по време на първото му пътуване в чужбина като министър-председател, обясни Елисейският дворец.
Говорителят на Путин Дмитрий Песков уточни, че изборът на Франция за това първо голямо посещение в чужбина (след пътуване до Беларус в петък) "естествено е свързан с френското председателство в ЕС" от 1 юли т. г.
По едно щастливо съвпадение в датите, страните от Европейския съюз одобриха в понеделник - три дни преди тази визита, началото на преговори с Москва за ново споразумение за стратегическо партньорство между ЕС и Русия, което се очаква да сложи край на двегодишната криза.
Преговорите за новото икономическо партньорство се очертава да започнат в края на юни по време на среща на върха в сибирския град Ханти Мансийск, точно преди да започне френското председателство в ЕС.
След новината за това първо голямо задгранично посещение на Путин ще се подновят предположенията, изказвани в Русия, че ще му е трудно да отстъпи прерогативите си във външната политика на новия президент Дмитрий Медведев, встъпил в длъжност на 7 май.
"Не е в руските традиции един премиер да прави държавно посещение в друга страна. Днешният статут на Путин е нещо изключително за Русия", отбелязва политологът Дмитрий Орешкин от аналитичния център "Меркатор".
Според него визитата цели да демонстрира, че Путин остава водач на тандема, образуван с Медведев.
Западните столици също го разглеждат като събеседник от първостепенно значение. За нас шефът си остава Путин, коментира неотдавна без заобикалки висш европейски представител по време на посещение в Москва.
От своя страна Медведев, ръководител на външната политика и отбраната според руската конституция, избра за първата си голяма визита в чужбина Китай, където бе на 23 и 24 май.
На китайска земя предстои и разговор между Путин и президента на САЩ Джордж Буш, които ще се срещнат в Пекин по време на Олимпийските игри през август.
Нашият премиер не е държавен глава, той е ръководителят на обществото, на политическите сили, обяснява Сергей Марков. Политолог и депутат от "Единна Русия" - партията на Путин, той подхваща идеята, широко лансирана от руските медии, че Путин остава "национален лидер" и стои над президента.
"Огромното влияние на Путин се дължи на това, че той остава лидер на обществото. А тъкмо обществото взема решенията по стратегическите въпроси, за начина, по който ще се развива страната, за избора на партньори", добавя Марков пред АФП. Това не нарушава равновесието в тандема, убеден е аналитикът.
Според Константин Симонов, генерален директор на руския Фонд за национална енергийна сигурност, по време на предстоящите си посещения в чужбина Путин ще слага акцент върху икономиката, оставяйки досадните въпроси на своя приемник в Кремъл.
Във вторник Симонов припомни пред бизнесизданието "Ведомости" времената, когато на Запад Путин беше "бомбардиран с въпроси за демокрацията и човешките права", и добави: "Сега Путин може смело да каже: аз не отговарям за политиката, това е компетенция на президента".
В Париж Путин ще бъде придружен по-специално от шефа на руската Агенция за атомна енергия "Росатом" Сергей Кириенко. Според пресслужбата на руския премиер, делегацията му включва също представители на държавната банка ВТБ и на автомобилния гигант "АвтоВАЗ", партньор на френската компания "Рено".
"Не бива от тази вечеря да се правят заключения за баланса на властта в Русия. Путин приема поканата, отправена от Саркози през септември в Москва", коментира пред парижкия в. "Фигаро" неназован френски дипломат днешната среща между двамата държавници в Елисейския дворец.
В двете столици заключения обаче се правят, отбелязва изданието. По принцип външната политика се ръководи от президента, но Путин иска да запази привилегировани отношения с лидерите от Г-8, цитира вестникът главния редактор на радио "Ехото на Москва" Алексей Венедиктов.
Периодът е ключов за контактите между ЕС и Русия, продължава журналистът, наречен "тънък познавач на френско-руските отношения". Като припомня предстоящите преговори между Брюксел и Москва за ново стратегическо споразумение, той отбелязва, че "енергийният въпрос - сърцевината на връзките между Русия и общността, си остава отговорност на Путин".
Фактът, че Путин все тъй държи кормилото, изобщо не накърнява двустранните отношения. Венедиктов заявява дори, че връзките между Путин и Саркози (макар и разговаряли само два пъти) са "още по-топли, отколкото с Ширак".
Кремъл цени изявлението на Саркози, че парламентарните избори в Русия през октомври са били "напълно легитимни". И се разтапя от удоволствие, когато френският външен министър Бернар Кушнер поздравява Медведев, с "блестящата изборна победа" на президентските избори, добавя "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!