Н а работна среща с ръководителите на български дипломатически мисии в чужбина министърът на външните работи Ивайло Калфин очерта основните приоритети в българската външна политика, акцент в които е довършването на процеса на присъединяване към ЕС с дата 1 януари.
Ще бъдат мобилизирани всички дипломатически усилия последните четири държави, които не са ратифицирали договора ни за присъединяване да го направят до края на годината.
Другите основни приоритети, които Калфин посочи, са регионалното сътрудничество и подпомагане на взаимодействието в Черноморския район и Кавказ.
Калфин заяви, че България ще подкрепя Македония за членство в ЕС, но не е нормално подкрепата да бъде безусловна, защото има критерии, които трябва да се изпълняват.
Ще настояваме за спазване на принципите на добросъседство и липса на агресия към българската нация или история от страна на македонските власти, подчерта първият ни дипломат. Думите му веднага предизвикаха реакции в Скопие.
България няма да подкрепя априори членството на Македония в евроатлантическите структури. Под този надслов първо Агенция "Макфакс", а после и македонското Държавно радио интерпретираха изявлението на външния министър, че не намесата в българската история и нация са условията, за да продължи подкрепата ни за евроатлантическите аспирации на Македония.
Македонските медии побързаха да дадат думата на деятели от ОМО "Илинден" и да подчертаят, че имало "различия в тълкуването" на историята. От тамошното външно министерство заявиха, че такива изявления не били принос за развитие на добросъседството.
Македония ще иска обяснение от българските власти за думите на Калфин, съобщи агенция МИА. Посланикът на Скопие в София Абдираман Алити вече поискал да бъде приет в българското външно министерство за обяснение на изявлението на министъра.
В интервю за телевизия "Канал 5" Алити посочва, че Македония досега не е направила нищо, с което да предизвика подобни изявления на София, информира агенция "Фокус".
"Възможно е това да е реакция срещу подкрепата на Европейския свободен алианс към ОМО "Илинден"-Пирин. Мисля, че тук в София е получено някакво писмо, с което се иска да не бъде възпрепятствана ОМО "Илинден"-Пирин да се регистрира като политическа партия. Но това е само предположение," каза Алити.
В писмото, което председателят на Европейския свободен алианс Нели Маес е изпратила до еврокомисаря по разширяването Оли Рен се посочва, "че в едно демократично общество като българското не трябва да се забранява свободата на политическото изразяване," отбелязва телевизията.
България скоро ще стане член на ЕС и затова бих искала да Ви помоля да настоявате за признаване на македонското малцинство в страната и да го подкрепите да получи всички права, пишело в писмото на Маес.
Остава неясно дали това е било причина за изявлението на Ивайло Калфин или повод са станали острите реакции в Македония на съобщенията, че Любчо Георгиевски е поискал и получил българско гражданство, допълва "Канал 5".
Медиите коментират, че след съставянето на новото правителство в Скопие, щяло да се разбере ще има ли промяна в политиката към България. Като най-вероятен външен министър в Македония се сочи бившият македонски посланик в София, режисьорът Любиша Георгиевски, който бе сред първите, които отхвърлиха и осъдиха идеята за съвместно честване с България на някои общи исторически дати и събития.
Международна кампания за зачитане на правата на македонците в България започна македонското международно движение за човешките права с централа в Канада, съобщи македонската телевизия А1.
В писмо до международната общност организацията иска от ЕС да повлияе на България да зачита правата на македонците в България.
"Нашият призив е да се признае македонската общност в България, защото човешките права на македонците в България въобще не се зачитат. Просто ние сме като втора класа граждани в тази държава, ако се обявим за македонци", каза Любе Видиновски, зам.-председател на движението.
Писмото е изпратено до всички отговорни международни организации и се ползва с подкрепата на канадските власти, от които се очаква да повдигнат този въпрос в международните институции, посочва македонската телевизия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!