Френският "Фигаро" смята, че "Тони Блеър е отбелязал втора победа за последните 24 часа, въпреки че в началото на седмицата всички предвиждаха точно обратното". Според вестника британският премиер е "излязъл от скандала относително невредим".
Друго френско издание, "Либерасион", започва редакционната статия по темата с изречението "Тони Блеър победи с нокаут", но похвалите вестникът запазва не толкова за заключенията на лорд Хътън, колкото за "достойния за подражание процес на разследването". "Разследването "Хътън" - отбелязва "Либерасион" - заедно с дебата в парламента между Тони Блеър и опонентите му, както и извинението и оставката на председателя на Би Би Си, които бяха предавани на живо по медията, представляват пример за работеща демокрация. Бихме желали, без особена надежда това да стане, той да бъде вдъхновение за френската политика."
"Либерасион" вярва, че доверието към разузнавателните служби е сърцевината на демократичния избор между война и мир. "Това доверие - смята вестникът - остава сериозно компроментирано въпреки присъдата на лорд Хътън."
Германският "Ди Велт" не е изненадан, че Блеър все още е премиер след публикуването на доклада на Хътън. "Не е работа на комисията да сваля правителството или дори да създава пречки на премиера да управлява", пише вестникът и изтъква, че лорд Хътън не е могъл да обвини министрите за смъртта на д-р Кели, тъй като те не са могли да предположат, че той ще посегне на живота си.
Докладът е особено критичен към Би Би Си заради това, че медията не е предотвратила излъчването на репортажа на Гилиган, който в текста се определя като "незащитим", пише още "Ди Велт". Вестникът предупреждава, че разкритията на лорд Хътън няма да направят Блеър неуязвим към критики, тъй като иракската война и събитията преди нея не са били обект на разследването.
"Тагесшпигел" също омаловажава политическото значение на доклада. "Докладът на лорд Хътън - пише вестникът - често е зле разбиран и смятан за присъда над войната в Ирак. Реалността според вестника е, че Хътън трябваше да се изкаже по някои детайли в спора между Би Би Си и британското правителство."
Изданието смята, че с подкрепата си за американската позиция за Ирак Тони Блеър рискува изолация в Европа. Според "Тагесшпигел" позицията на Блеър сред европейските му партньори не се е подобрила след доклада.
Под заглавие "Блеър остава проблемът" "Тагесцайтунг" смята, че дори и у дома британският премиер просто е спечелил отсрочка. Според вестника Блеър отказва да признае, че авторитетът му е пострадал заради войната срещу Ирак, но това лесно ще му бъде припомнено при следващата дворцова революция или следващия скандал по какъвто и да е въпрос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!