И нтелектуалци и хора на изкуството подозират в. "Капитал" и неговите собственици, че призовават към приватизация на Националния дворец на културата (НДК) и промяна на неговия статут.
Под текста, озаглавен "Позиция относно "Последният дворец на социализма" и разпространен от БТА, са се подписали 42-ма души с различни професии и различна политическа ориентация.
Те са предизвикани от публикация в последния брой на седмичника, която определят като "преднамерено тенденциозна", пълна с "грубиянски алюзии, които натрапват отрицателни исторически оценки" и написана с "подигравателен тон".
НДК е тема на броя на "Капитал" от миналата събота. Освен статията "Последният дворец на социализма" са публикувани портрет на генералния директор Христо Друмев и интервю с него, както и данни за културната институция.
Според подписалите се в публикацията на седмичника напълно отсъстват дори с бегло упоменаване културните събития в двореца, инициирани и, особено важно, голяма част от тях финансирани от НДК без каквато и да е бюджетна субсидия:
фестивал на поезията, национален конкурс за есеистика "Цветан Стоянов", национален конкурс "SMS поезия", представяния на книги, детски фестивали, Салон на изкуствата, Новогодишен музикален фестивал, Кинопанорама (Киномания), международен фестивал "Театър в куфар", Ден на българските будители, авторски вечери, панаири на книгата - пролетен и коледен.
Подчертава се, че благодарение на този "последен дворец на социализма" и на неговото "ръководство арендатор" през последните две декади българската общественост имаше възможността да се наслади на таланта на най-известните световни диригенти, оркестри, изпълнители, художници и да представи дни на културата на редица държави от Европа и Азия.
Авторите на позицията пишат, че седмичникът "игнорира и действителното демократизиране на НДК чрез пълното отваряне на вратите на сградата с всичките скъпи амортизационни последствия".
В публикацията на "Капитал", според подписалите се творци, е пропусната водещата роля на НДК в конгресния туризъм у нас с редица блестящо проведени международни срещи.
"Безвкусно, но очевидно враждебно-тенденциозен е портретът на директора на НДК. Нито дума за професионалния му опит, предимно в културните и международните връзки на страната ни, за многобройните заслужено получени награди и признания у нас...
Колко български граждани са получили за 10 години два пъти ордена за заслуги от президента на Френската република, веднъж за развитието на българо-френските културни отношения и само преди три месеца за принос към европеизма?
Ако авторите не са българофоби, би трябвало да се радват, че в най-скъпия хотел в Монреал през 2002 г. на Световното първенство по бридж, при звученето на българския национален химн, между изправените участници са били и Бил Гейтс и Уорън Бъфет!", се казва в текста.
И в заключение се отбелязва: "За съжаление, целта не е само със сензационни "факти" да се повиши тиражът на "Капитал". Ясни са призивите: "Край на държавната собственост", "Промяна на статута на НДК", "Инвеститорите" са тука и чакат.
Бързо, защото със заплануваните от Софийска община предстоящи модерен подземен паркинг, метролиния и 5-звезден хотел, цената на НДК ще се повиши главоломно и приватизацията ще струва по-скъпо. Бързо, Бързо!"
Сред подписалите са:
- музикантите Анатолий Кръстев, Арон Аронов, Виктор Чучков, Георги Димитров, Георги Костов, Дарина Такова, Димитър Тъпков, Елена Кутева, Емил Табаков, Жени Захариева, Пламен Джуров,
- литераторите Антоанета Войникова, Антон Дончев, Георги Константинов, Иван Гранитски, Любомир Левчев, Михаил Неделчев, Наташа Колевска, Недялко Йорданов, Николай Петев, Петър Константинов,
- художниците Божидар Йонов, Вежди Рашидов, Георги Липовански, Ивайло Мирчев, Онник Каранфилян,
- кинематографистите Иван Павлов, Людмил Стайков, Станислав Семерджиев, Стефан Китанов,
- хореографките Нешка Робева и Даниела Дженева,
- театралите Боньо Лунгов, Елена Баева, Искра Радева, Румен Димитров,
- шефовете на Националната художествена галерия (НХГ) Борис Данаилов и на НИМ Божидар Димитров, фотографът Иво Хаджимишев, издателят Игор Чипев.
По-късно днес
Съюзът на българските филмови дейци (СБФД) излезе с декларация,
в която настоява да не се променя статутът на НДК като "публична държавна собственост".
"Има неща, които не са за продан! Настояваме по достойнство да се оцени високопрофесионалният културен мениджмънт на НДК и работата на неговия колектив", се посочва в предоставена на БТА декларация от СБФД по повод публикацията на "Капитал".
Благодарение на НДК и неговия екип от години се организират международно утвърдените филмови форуми "Киномания" и "София филм фест", които по нищо не отстъпват на най-престижните в света, както и редица други филмови събития, отбелязват филмовите дейци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!