Междувременно адвокати готвят нови искове срещу веригите за бързо хранене от рода на "Макдоналдс" и "Бъргър кинг", които ги обвиняват за нарастващия брой затлъстели в страната. Самият министър (който напоследък свали близо 8 кг, като намали консумацията на ориз, картофи и хляб) обаче изтъкна, че предпочита здравословният начин на живот да се стимулира чрез различни правителствени програми. Според него е много важно да се оказва обществен натиск върху хранително-вкусовата промишленост, индустрията на бързото хранене и производителите на безалкохолни напитки, за да предлагат по-здравословни храни и да обогатяват менюто си с повече плодове и зеленчуци.
От своя страна прокурорът Джон Банжаф, който през 70-те години се пребори с тютюневата индустрия за свалянето от ефир на тв рекламите за цигари, връчи на Националната ресторантьорска асоциация предупреждение за възможно наказателно преследване срещу целия бранш. Той и други юристи твърдят, че подобно на тютюнопроизводителите в миналото, производителите на храни не предупреждават клиентите си, че към продуктите им може да настъпи пристрастяване.
От Националната ресторантьорска асоциация на САЩ, където членуват както големите вериги за бързо хранене, така и 870 000 други US ресторанти, определиха обвиненията като "свободни съчинения". Първото голямо дело за затлъстяване, заведено срещу "Макдоналдс", бе прекратено през януари, а поне други два подобни иска бяха оттеглени, припомня "Ройтерс".
С наднормено тегло или направо затлъстели са близо 2/3 от пълнолетните американци, както и 15% от децата, оповести здравният министър. Според него американците биха могли да променят това положение с някои елементарни промени в начина си на живот - например ходене пеш по половин час дневно, допълва "Ройтерс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!