Зи итната дига край Брегово беше прорязана около 17 часа и е започнало оттичане на водата в коритото на река
Тимок, съобщи за БТА кметът Милчо Лалов.
За
двайсетина минути нивото в наводнените площи между двете диги
- основната и вътрешната спаднало с 6-8 см. Специалисти очакват за 6-7 часа нивото да се понижи
значително.
Така населението ще бъде спсено от наводнение. Обстановката в общината е критична тези дни поради високите води на реката.
Решението за прорязване на дигата взе на място министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, който пристигна, за да огледа състоянието на защитните съоръжения.
Специалисти от "Напоителни системи" направили оглед с въртолет, за да преценят, къде да бъде прерязана дигата.
Няма време за чакане, защото решението на проблема е въпрос на часове, подчерта Найденов, според когото това е единственото възможно техническо решение, за да се избегне наводняване на къщи и дворове.
Областна служба "Земеделие" във Видин започва обследване на пропадналите площи. За тези, при които констатира, че са пропаднали на 100% заради наводненията, ще бъдат изплатени компенсации.
Според министър Найденов има опасност високите води на Тимок да залеят хвостохранилището в сръбския град Бор и в тях да се появят
тежки метали, които да унищожат плодородните земи на Брегово
Вчера кметът на града Милчо Лалов обяви бедствено положение в общината. По думите му има готовност за евакуация на населението. Определени са маршрутите за изтегляне, осигурена е техника и хора, които да се намесят при необходимост.
В съобщение по местната радиоточка населението бе призовано да помогне в усилията за затваряне на появилите се пробойни в защитната дига на реката. Отряд от 15 доброволци наблюдава денонощно застрашената от наводнение зона. Помощ оказват и дежурни специалисти от "Гражданска защита".
Дворните места на над 15 къщи и 5000 декара земеделска земя в Брегово са залети.
Нивото на Дунав и на почти всички реки в Сърбия нараства
с тенденция за покачване до петък, но няма опасност от
наводнения, съобщи Републиканския хидрометеорологичен институт.
Според сръбски медии ситуацията по долините на
Бели и Черни Тимок и дунавския приток Млава, които бяха
наводнени през миналата седмица, постепенно се нормализира.
Нивото на Черни и Бели Тимок в община Зайчар значително е
спаднало. В района постоянно са ангажирани 80 души от службата
за извънредни ситуации на министерството на вътрешните работи,
но от неделя вечерта не са се наложили евакуации на населението.
Според прогнозите до петък се очакват нови дъждове, а в
петък и снегове в планинските райони, което може да доведе до
ново покачване на водите, но недостатъчно, за да причини
значителни наводнения./
Нивото на Дунав продължава да се покачва. Частично или напълно
под вода са вече 30 - почти всички, български дунавски острови,
съобщиха от Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав. Най-дълбока е водата над остров Цибър - 1, 80 м. При Русе е започнало наводняване на остров Люляка.
Залети са и дълги части на българския бряг на реката. В района на Русе това се вижда при местността Стълбище.
Все още няма опасност за градските части на града или околните села.
Въпреки прииждащата вода, нивото на европейската река е далеч от бедственото от април 2006 г., когато при Русе бе 9,16 м.
Нивото на Дунав при Лом продължава да се покачва, но вече съвсем леко, обявиха от хидрометеорологичната станция в града. В 13 ч. са измерени 798 см, което е само с 2 повече, отколкото в 8 ч. сутринта.
"Гражданска защита" и общината в Лом имат готовност да изградят временна защитна дига с бетонни блокове и инертни материали в района на пристанището в Лом, за да спрат нахлуване на вода в централната част на града. Засега обаче това не се налага.
Въпросната дига ще се гради, ако Дунав достигне 820 см,
обявиха от общината в Лом. Високите подпочвени води обаче вече започнаха да наводняват мазета на сгради в центъра на града и крайречните квартали "Младеново" и "Боруна".
От ръководството на пристанището в Лом, което е второто ни по големина на Дунав, обявиха, че от днес изнасят стоки от складовете, които се намират в близост до реката.
По поречието на Дунав в ломския участък са разположени наблюдателни постове, които следят за измененията на нивото и евентуални пробойни в дигите. За момента защитните съоръжения издържат напора на водата.
Отводнителните помпени станции при селата Добри дол и Долни Цибър работят на пълна мощност и изпомпват обратно в Дунав високите подпочвени води. Няма опасност от заливане на помпената станция за питейна вода при село Добри дол, която снабдява Лом, уверяват още от общината.
Насипните диги на река Дунав край Силистра са обрасли с растителност,
съобщи и.д. директор на местната "Гражданска защита" Тодор Димитров. Според него това, както и високите подпочвени води в района, може да създаде проблеми при превозването на инертни материали за евентуално надграждане на дигите, ако нивото на реката надхвърли критичното.
Първоначалният оглед показва, че нивото на реката край Тутракан е достигнало "петата" (основата) на дигата. Високо е нивото на подпочвените води в Айдемирската низина, в други райони и има заблатявания.
Нивото на Дунав край Силистра от 7 ч. днес се е повишило с 6 см и в следобедните часове е достигнало 625 см. Когато сантиметрите стигнат 680, ще бъде въведена първа степен на готовност за действие - "повишено внимание".
Под вода са част от острови по реката от Тутракан до Силистра. Залети са и ниските брегови участъци.
Почти всичките ни дунавски острови са под вода
Има опасност високите води на р. Тимок да залеят хвостохранилището в сръбския град Бор и в тях да се появят тежки метали, предупреди министър Мирослав Найденов
1 март 2010, 18:30
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!