П очти 6% от човечеството страда от захарен диабет, което означава над 230 млн. души. Всяка година броят на диабетиците нараства с 6 млн. Диабетът е една от основните причини за преждевременна смърт - на всеки 10 секунди умира човек заради т.нар. "захарна болест".
Тя е една от основните причини за усложнения като сърдечно-съдови заболявания, бъбречна недостатъчност, ампутации. Друга тревожна тенденция е, че на всеки пет секунди в света от диабет се разболява по един човек.
Тези данни на Световната здравна организация (СЗО) изнесе проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българското ендокринологично дружество.
У нас данните са не по-малко тревожни
За едно десетилетие болните от диабет са се увеличили четири пъти, като през 1998 г. те са били около 2% от населението, а днес са 8%.
Има обаче един още по-обезпокоителен факт - около 40% от тях не знаят и не подозират, че имат това заболяване, подчертава проф. Борисова.
Броят им е нараснал в сравнение с ноември м.г., когато изнесени тогава данни сочат, че в България има около 350 хил. болни от диабет, като 30% от тях не знаят, че носят заболяването.
Всички тези тревожни за света данни наложиха да бъде приета Резолюция на ООН за борба с болестта на 21 декември 2006 г. За първи път световната организация приема важен документ за борба с неинфекциозно заболяване, с която цели да обедини световната общественост, пациенти, медици и политици за овладяването на
"тихия убиец", както го наричат в неговите вече епидемични размери
Идеята за тази резолюция е на необвързаните страни, защото 80% от случаите на диабет са в развиващите се страни. Вече е опроверган митът, че диабетът е "болестта на богатите" и засяга най-вече развитите икономически страни.
У нас три научни дружества - по ендокринология, кардиология и неврология, ще обединят усилията си в създаването на Национална програма за ограничаване на сърдечно-съдовите, мозъчно-съдовите заболявания и диабета, което ще позволи да се създадат национален регистър за заболяванията, скринингови програми за ранна диагностика, програми за съвременно лечение на тези заболявания.
По данни на Ендокринологичното дружество 50% от случаите на диабет тип 2 могат да бъдат предотвратени при добра профилактика, контрол и добри грижи.
Проф. Борисова и доц. Цветана Танкова, секретар на дружеството, коментираха и основните причини за увеличаване на случаите в България на диабет. Освен генетичната обремененост, главен проблем е затлъстяването и липсата на възпитание в здравословен начин на живот.
Много сериозни са и икономическите последици от болестта, както за пациента и семейството му, така и за цялото общество. Проф. Борисова отново подчерта проблема с малкия процент БВП, отделян у нас за здравеопазване - 4.3%, в сравнение с други европейски страни, които по население са близки до нас - Португалия - 7.7%, Унгария - 6.8%, Чехия - 7.3%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!