К итаецът, който наддава по телефона за скулптурните глави на плъх и заек в "търга на века", отказа да изплати предложените суми от по 14 млн. евро (с данъците - 15,7 млн.).
Цай Минчао, който е собственик на аукционна къща в Сямън, Югоизточен Китай, разкри самоличността си на купувач няколко дни след разпродажбата в Париж.
Произведения на изкуството, събирани от покойния френски моделиер Ив Сен Лоран, бяха изкупени в продължение на три дни за общо над 373,5 млн. евро.
На пресконференцията си Цай обясни, че е саботирал търга напълно съзнателно, убеден, че като него би постъпил всеки китайски патриот.
Просто изпълнявах дълга си, заяви той и призна, че не може да изплати такава крупна сума.
Колекционерът е и съветник към Фонда за китайското национално наследство - неправителствена организация, която от 2002 г. насам полага усилия да върне в родината им откраднати и незаконно изнесени от страната ценности.
Официален Пекин се разграничи от действията му
Китайското Държавно управление за паметниците и историческите ценности и външното ни министерство не знаят нищо и поради тази причина няма да коментираме поведението на Цай, коментира говорител на дипломатическото ведомство.
Китайските медии също реагираха противоречиво на новината, че техен сънародник е дал печелившата оферта за реликвите. Според някои става дума за патриотичен акт и Цай е герой, но други са на мнение, че действията му компрометират бъдещи участия на Китай в международни търгове.
Досега в тези наддавания не се искаше внасяне на авансови суми, а се разчиташе само на доверието в платежоспособността на клиентите, отбелязват медиите в Китай.
Двете бронзови фигури от колекцията на Ив Сен Лоран били задигнати от летния императорски дворец в Пекин през 1860 г., когато британски и френски войници плячкосали палата.
Скулптурите, чиято предварителна оценка се равняваше на по 10 млн. евро, били част от фонтан с животните от китайския зодиак.
Съдбата на пет от 12-те зодии е неизвестна
Наддаването за двете скулптури в парижката зала Гран пале беше проследено от двама адвокати, които били наети от китайски организации, и група млади китайци, дошли да изразят възмущението си.
"Тези предмети са купени от частно лице и продадени на частен търг. Винаги има възможност една страна, която иска да си върне някои произведения, да ги откупи", коментира по-рано по френската телевизия министърката на културата Кристин Албанел.
Партньорът на Ив Сен Лоран - Пиер Берже, беше изразил готовност да върне на Китай реликвите, но само ако властите в страната позволят на Далай лама да се върне в Тибет и бъдат по-либерални по отношение правата на човека.
Пекин обаче възмутено отхвърли такава възможност и окачестви предложението като "политически шантаж".
Говорител на китайското външно министерство дори коментира, че е смешно да се обвързва въпроса за културното им наследство с човешките права.
Пред френска радиостанция Берже вече коментира, че ще запази скулптурите у дома си, ако Цай не плати.
Каквато и да е тяхната съдба оттук нататък, се създава прецедент, който застрашава и колекциите на престижни музеи по цял свят, коментират в арт средите.
Обявяването им за продан вече влоши отношенията между правителствата на Китай и Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!