С ътрудничеството в областта на енергетиката трябва да бъде изведено като приоритет в двустранните отношения, заяви българският президент Георги Първанов на пресконференция в Анкара, където е на официална визита.
Президентите на двете страни дадоха много положителна оценка на развитието на отношенията между Турция и България.
Турция и България си сътрудничат много добре. Те поддържат добросъседски отношения в района, съюзнически - в НАТО, и си партнират много успешно в Европейския съюз, каза турският президент Абдула Гюл.
Според българския президент последните десет години има много активен и динамичен политически диалог между България и Турция, може би най-динамичният от установяването на дипломатически отношения.
Гюл отбеляза, че към края на тази година търговският обмен между двете страни приближава 5 млрд. долара. Стокообменът е балансиран и Турция е страната, в която най-много изнасят българските фирми, каза турският президент.
Той отбеляза, че българските граждани от турски произход, които живеят в България, работят за развитието и задълбочаването на двустранните отношения и Турция оценява много сериозно успехите, които постигат в това отношение.
Георги Първанов напомни, че Турция е подкрепила България за членството й в НАТО и каза: "Днес България е застъпник и подкрепя европейската перспектива за Турция. България иска процесът на разширяване да продължи, да имаме за съседи членове на Европейския съюз, но всяка страна ще бъде оценявана според извършеното от нея".
Българският президент каза още, че над 20 години България е надежден партньор в транзита на руски газ за Турция и ще продължи да бъде такъв.
Същевременно България търси и намира нови източници за снабдяване с газ. Първанов посочи, че проектът "Набуко" е ключов за Европейския съюз и България като член на ЕС има същия подход. За неговото успешно реализиране има две условия и това са: сигурни източници на природен газ и осъществяването на надеждни трасета.
Първанов смята, че страните-учредителки на проекта трябва да бъдат по-активни: мина времето за декларации, дойде времето за действие, каза
българският президент.
Гюл добави, че Турция също търси алтернативни източници на газ - от Ирак, от Египет, включително от Иран, когато условията позволяват това.
В отговор на журналистически въпрос дали са разговаряли за имотите на тракийските българи, Гюл каза, че на масата са били поставени теми и от България, и от Турция.
Постигнахме съгласие да ги съберем в пакет и да се сформират работни групи във външните министерства, които да работят по тях и очакваме конкретни резултати, каза турският президент.
Между Турция и България няма неразрешени проблеми. Отношенията ни се базират на приятелство, доверие и сътрудничество, подчерта турският президент.
Между двете страни има доверие и воля за решаване на конкретните въпроси, както например задоволително наскоро бе решен проблемът с автомобилния транспорт, каза Георги Първанов.
В присъствието на двамата президенти бяха подписани декларация за сътрудничество между министерствата на външните работи на България и Турция и меморандум за разбирателство относно насърчаване на икономическите отношения и сътрудничеството между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и турската Организация за развитието на малките и средни предприятия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!