1 януари беше ден на траур в Швеция, Финландия и Норвегия, тъй като много туристи, загинали от цунамито в Индийския океан, са от скандинавските страни.
Предполага се, че са загинали около 1000 шведи, а повече от 4500 шведи, норвежци, датчани и финландци се водят безследно изчезнали.
По време на новогодишните тържества по целия свят почетоха паметта на жертвите: в Ню Йорк и Лондон точно преди полунощ имаше две минути мълчание, а в Берлин новогодишното парти се превърна в голяма благотворителна акция за набиране на средства в помощ на пострадалите.
Празненствата бяха отменени в страните, които бяха преки потърпевши от бедствието.
Междувременно Япония обеща помощ на стойност 500 млн. за държавите, засегнати от цунамито, с което страната се превръща в най-големия индивидуален донор за потърпевшите от бедствието.
Българската редакция на Би Би Си информира и за ситуацията във всяка от най-силно засегнатите страни седмица след труса:
В Индонезия
Индонезийското правителство назначи един от министрите за координатор на хуманитарните усилия в северозападната провинция Аче, след като по въздух, суша и море започнаха да пристигат значителни количества помощи.
На малкото летище в столицата на областта Банда Аче вече кацат военни транспортни самолети, но има недостиг на хора, които да ги разтоварят; липсват и сигурни места за складиране на доставките, а по-голямата част от местната инфраструктура е унищожена.
Недостигът на гориво не позволява на индонезийските самолети да достигнат до най-тежко засегнатите райони, но на разположение вече са 12 US хеликоптера, пристигнали с американския самолетоносач "Абрахам Линкълн".
Пристигнаха и спасителни екипи от Австралия, Тайван и Южна Корея. В Шри Ланка
На бившия остров Цейлон се появиха допълнителни усложнения заради лошото време.
Силните дъждове пречат на спасителните отряди да достигнат някои части на острова.
Няколко хиляди души остават откъснати в югоизточната част, а на някои места, залети от приливната вълна, нивото на водата отново се покачи.
В северната част чуждестранни хуманитарни служители съобщиха за безпрецедентно сътрудничество между правителството и бунтовниците "Тамилски тигри", които контролират района.
Медицински работници и от двете страни се грижат за болните и ранените, а представител на "Тамилските тигри" обяви, че бунтовниците ще приемат помощ от правителството и се срещат с чуждестранни донори, за да координират доставките. В Индия
Най-малко 9000 души са загинали от цунамито, но хиляди се водят изчезнали, сочат официалните данни.
Най-тежко засегнат е Нагапатинам в южния щат Тамил Наду, където жертвите са повече от 5500.
Около 140 000 души, предимно от рибарски семейства, са в спешно създадени центрове за настаняване.
Други 7000 оцелели от наводнените Андамански острови, близо до епицентъра на земетресението, бяха превозени по въздуха до районния център Порт Блеър и също настанени във временни лагери.
Към властите бяха отправени обвинения, че не оказват необходимата помощ, а южното селище Кембълтаун висш представител на властите бе убит от разгневена тълпа, настояваща за храна и вода.
В Тайланд
Властите в Тайланд предупредиха, че броят на жертвите може би е два пъти по-висок от официално оповестените 4800.
Безследно изчезнали се водят няколко хиляди души, половината от които чуждестранни туристи, и според премиера Таксин Шинаварта малцина от тях са оцелели.
В страната пристигнаха специалисти по съдебна медицина от 12 държави, за да помогнат за идентифицирането на жертвите по ДНК метода, но предупредиха, че за целта ще е нужно повече време.
Вълните, породени от силния земен трус на 26 декември, засегнаха шест тайландски провинции по бреговете на Андаманско море, изравниха курортите със земята и отнесоха рибарските селища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!