А мериканският институт "Блексмит" обяви ежегодния си списък с 10 най-замърсени места на планетата, които традиционно се намират в Русия, бившите съветски републики, Китай и Индия, предадоха световните агенции.
Минната индустрия е най-честата причина за замърсяванията на околната среда, а след нея са металургията, химическата промишленост и добивът на нефт и газ.
Най-опасна, разбира се, е ядрената енергетика, за което най-голямо значение има аварията в Чернобил през 1986 г.
Широко рекламираният индустриален бум в Китай поставя на челно място Тянин, където от замърсяване с олово са засегнати 140 000 души.
По-страшно е в град Сукинда в Индия. Там, без какъвто и да е контрол, 12 мини изливат "обогатени" с тежки метали и отрови води в местната река.
Характерен пример за безотговорността на бюрократите, които без мисъл изпълняваха безсмислени програми в бившия Съветски съюз, е азербайджанският град Сумгаит, с индустриални химикали и тежки метали.
Докладът предупреждава, че близо 12 млн. души са засегнати от най-големите замърсявания. Те страдат от хронични заболявания, които водят и до висока смъртност.
Тревога буди липсата на по-голямо финансиране и програми за справяне с проблема, заяви директорът на института "Блексмит" Ричард Фалър.
"Блексмит" ежегодно изготвя класация "Мръсните 30" на най-замърсени места, от които се оформя черната десетка. Помощ оказват и експерти от швейцарския Зелен кръст.
Ето последната класация:
Чернобил, Украйна 5,5 млн. души
Линфън, Китай 3 млн. души
Сукинда, Индия 2,6 млн. души
Джерджинск, Русия 300 000
Сумгаит, Азербайджан 275 000 души
Кабве, Замбия 255 000 души
Тянин, Китай 140 000 души
Норилск, Русия 134 000 души
Вапи, Индия 71 000 души
Ла Ороя, Перу 35 000 души
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!