И збирателната колегия на САЩ официално избра Барак Обама за 44-и президент на страната, предаде "Асошиейтед прес".
Според американската конституция президентските избори в САЩ са непреки - гласоподавателите избират членовете на Избирателната колегия, които по-късно гласуват за президент. Членовете на колегията гласуват в столицата на щата, където са избрани.
В Избирателната колегия 538 гласа са разпределени между американските щати в зависимост от тяхното население. Всеки кандидат за президент получава част от тези гласове според резултатите от народния вот на 4 ноември.
По същество това е формална процедура.
Обама спечели 53% от гласовете на избирателите в сравнение с 46% за съперника му от Републиканската партия Джон Маккейн. По-важното обаче е, че тогава той спечели 365 гласа в Избирателната колегия срещу 173 за Маккейн.
Т. нар. 538 "електори" се събраха в столиците на щатите, за да пуснат бюлетините си. Според преброяване на АП, Обама е получил от тях повече от необходимите 270 гласа, за да стане държавен глава.
Следващата стъпка е американският Конгрес да преброи и одобри гласовете на общо заседание на Сената и Камарата на представителите, което е насрочено за 6 януари.
Барак Обама ще положи клетва на 20 януари на церемония, която се очаква да привлече милиони зрители във Вашингтон.
Междувременно новоизбраният американски президент посочи нобеловия лауреат по физика Стивън Чу за министър на енергетиката в бъдещия си кабинет, предадоха световните агенции.
60-годишният Стивън Чу е син на китайски имигранти. Завършил е "Станфорд", през 1997 г. печели Нобелова награда за физика. В момента
Стивън Чу ръководи Националната лаборатория "Лорънс Бъркли" в Калифорния и е изявен защитник на развиването на алтернативни и обновяеми енергоизточници за намаляване на емисиите парникови газове.
Стивън Чу ще работи тясно с Каръл Браунър, която ще координира политиката на Белия дом за енергетиката и околната среда между различните федерални агенции.
Браунър е ръководила Агенцията за защита на околната среда при управлението на президента Бил Клинтън.
Началничката на кабинета на губернатора на Ню Джърси Лиса Джаксън става ръководител на Агенцията за защита на околната среда, а зам.-кметът на Лос Анджелис Нанси Сътли ще оглави Съвета за околната среда към Белия дом.
Този екип показва решимостта на Барак Обама да се заеме бързо с борбата с глобалното затопляне и да развие алтернативни енергоносители, отбелязва "Ройтерс".
Ако Стивън Чу бъде одобрен за поста, той ще стане вторият американец от азиатски произход в кабинета на Обама. Бъдещият президент на САЩ вече обяви, че ще номинира за министър по въпросите на ветераните американеца от японски произход Ерик Шинсеки.
Барак Обама избра за министър на образованието Арне Дънкан, който понастоящем е шеф на училищните власти на Чикаго, третия по големина училищен административен район в САЩ.
Дънкан заема този пост от седем години. Известен е с това, че в работата си акцентира върху подобряването на положението на проблемните училища и набирането на по-добри учители.
До този момент Обама не е посочвал как ще се опита да подобри положението на проблемните училища в САЩ. Той е избягвал да заема страна в дебата между поддръжниците на училищна реформа и учителските синдикати.
Изборът на Дънкан може да се хареса и на двете страни по спора, отбелязват агенциите. Учителските синдикати искат защитник на своите членове. Поддръжниците на реформата искат учителите и училищата да бъдат държани отговорни за представянето си, отбелязва АП.
Източник от екипа на Обама съобщи, че сенаторът от Колорадо Кен Салазар ще бъде номиниран за министър на вътрешните работи, съобщи АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!