Б ългарската национална филмотека (bnf.bg) празнува половинвековен юбилей.
На 21 януари 1959 г. със заповед №9 на Министерството на просветата и културата се определят задачите на Държавния киноархив в България, а те са "да колекционира, реставрира и съхранява филмите и отнасящото се до киното нефилмово национално архивно богатство, да обработва и използва за разпространение кинематографична информация и култура".
През същата година Българският киноархив е приет за редовен член на ФИАФ (Международната федерация на филмовите архиви) към ООН и Юнеско.
По случай годишнината в кино "Одеон" ще бъдат показани 50 знакови за българското киноизкуство заглавия. Първата прожекция е тази вечер, входът е свободен.
Ще бъдат прожектирани най-старите ленти, запазени в архива на Филмотеката. Това са петминутната хроника от 1911 г. "Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново ", "Любовта е лудост" на Васил Гендов от 1917 г., "Най-вярната стража" от 1928 г. с режисьор Васил Пошев и "Нашето море" на Кирил Петров от 1929 г.
Българският филмов архив е основан с постановление №91 от 31.01.1952 г. на Министерски съвет като Държавен киноархив по история на кинематографията. Задачите му обаче са определени през 1959 г.
Днес там се пазят 15 хил. заглавия. Българските - анимационни, игрални, документални и научнопопулярни филми и кинопрегледи - са 9528. Чуждестранният фонд се състои от 4348 заглавия от 54 страни. БНФ съхранява и богат фонд книги, плакати, снимки, монтажни листове, досиета на филми, справочна документация.
Зрителите могат да се докоснат до стари ленти или пък до киноизкуството на различни, малко познати, страни в салона на кино "Одеон".
Филмотечното кино на БНФ започва да функционира на 6 февруари 1961 г. в салона на Клуба на дейците на културата на "Раковски" 108.
След дълго прекъсване през 1969 г. Филмотеката наема салона на кино "Влайкова" с идеята то да се превърне в специализирано архивно кино - "Айзенщайн". До преименуване така и не се стига, а прожекциите са прекратени малко след това.
Възобновяват се отново на 20 октомври 1972 г. в кино "Витоша". Година по-късно БНФ получава самостоятелен киносалон - "Дружба" - който от 1991 г. се казва "Одеон".
Тук се организират седмици на чужди кинематографии, чествания на български и чужди творци, посветили живота си на седмото изкуство, образователни програми на същата тематика, панорами.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!