К омисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи, че се е самосезирала по акцията със спирането на топлоподаването в сгради с над 50% просрочени задължения.
Образувано е производство за разследване на евентуално извършена злоупотреба с господстващо положение на пазара от страна на "Топлофикация-София" спрямо крайните потребители.
Повод са публикациите в редица ежедневници и сигнали на граждани, че в сгради с над 50% просрочени задължения дружеството спира поетапно топлоподаването, въпреки че в тях има и изрядни платци.
По време на разследването ще се обърне специално внимание на сигналите, че
дружеството оказва натиск върху потребителите чрез:
- прекъсване на топлопроводните тръби, влизащи в абонатните станции;
- начина на ценообразуване и извеждането на технологичните разходи извън цената и повторното им фактуриране отделно;
- отчитането на извършената работа от централния топломер в КвтЧ и показанията на отделните разпределители в условни единици.
По силата на Закона за защита на конкуренцията КЗК може да наложи санкция до 300 хил. лв. на дружеството и да постанови прекратяване на тази наказателна практика.
От ръководството на "Топлофикация - София" обявиха, че от днес започва поетапното спиране на топлата вода на 98 сгради, които не са платили 90% от сметките си. Преди това беше спирано топлоподаването в сгради със 100% неплатени задължения.
От дружеството се надяват, че така ще мотивират некоректните длъжници да погасят задълженията си, за да не се стига до ощетяване на хората, които редовно плащат своите сметки.
"Топлофикация - София" прибегна до тези мерки веднага след като в края на миналия месец "Булгаргаз" заяви, че ще намали подаването на газ към топлофикационните дружества в София, Плевен, Бургас и Враца заради "липса на конкретни резултати по погасяване на просрочените задължения".
"Топлофикация - София" има натрупани задължения към газовия холдинг в размер на близо 200 млн. лева.
Тогава от софийското дружество обявиха, че ще спрат топлата вода на всички стопански субекти с неплатени дългове.
От миналата седмица на входните врати на жилищни блокове в столицата се разлепят списъци с длъжниците, които живеят в тях, и в писмо се призовава за погасяването на просрочените суми в 15-дневен срок. В противен случай топлоподаването в сградите ще бъде спряно.
В началото на септември Би Ти Ви, Дарик радио и вестник "24 часа" предприеха инициативата "Монополът на гражданите", чрез която ще запознаят потребителите с техните права, за да бъдат равностоен партньор на фирмите монополисти. Поводът за кампанията бе поводението на "Топлофикация-София" спрямо изрядните му клиенти.
Трите медии обединиха усилия в подкрепа на идеята на еврокомисар Меглена Кунева гражданите да защитят правата си като подават колективни искове.
Ние ще се опитаме да премерим колко тежат монополът и гражданинът преди прага на зимата и през дългите студени месеци, декларираха медиите.
От "Булгаргаз" днес предупредиха, че финансовите проблеми на дружеството са много сериозни.
"Съвсем реално сме на прага на газова криза. Изчерпани са финансовите ресурси на "Булгаргаз". Едната причина е, че в продължение на една година дружеството не получава цената, по която плаща за газа.
Не може "Булгаргаз" да продава на потребителите в страната с 90 лева на 1000 куб.м по-евтино отколкото купува. Това е абсурд!... Четири тримесечия продаваме на загуба и резервите на холдинга са на привършване", казва в интервю за "Труд" главният изпълнителен директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев.
Той уточнява, че в момента дружеството е на червено заради неплатените сметки за доставките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!