П о пътищата - КАТ и катастрофи. Това обобщение на "Труд" най-добре описва преобладаващата във вестниците информация, придружена със смразяващи снимки.
"Дума" дори се извинява, че никога не е публикувала на първа страница такава снимка - на катастрофирал автомобил, от който не е останало почти нищо, - но допълва, че вече се чувства длъжен.
Защото, както безкомпромисно пише "Телеграф": "Пет нови паметника край пътя". Но не липсват и още абсурдни заглавия като заглавието в "Сега": "Пиян полицай блъсна моторист без книжка".
Следват и мерките. "Всички на шофьорски тест!", обявява "24 часа". Две компании пращат близо 4200 служители, които имат право да карат фирмени коли, на листовки и кормуване.
Инициативата била провокирана от кампанията за безопасно шофиране. "Задача с пътни полицаи и депутати" задава пък "Труд".
11-и ден вече е в ход акция на пътната полиция под название: "Да опазим живота и здравето на хората от грубите нарушители на правилата на движението." Резултатът?
Независимо от засилените проверки на КАТ - пак хиляди безумци зад волана, над 600 катастрофи, 22-ма загинали, повече от 220 ранени, констатира вестникът.
Този печален резултат се обяснява и съгласно прочутото в цял свят Уравнение за работата като цяло: Действително свършена работа (ДСВ) + Привидно свършена работа (ПСР) = Работа като цяло.
Може ли решението на важната задача да се поправи, риторично пита изданието. Според "Труд" като първо действие в парламента би могъл да бъде свален имунитетът на депутата, хванат завчера да шофира пиян.
"Стандарт" вероятно радва мнозина - които не карат пили, - с водещото си заглавие: "Амнистия за ракията".
"Свобода за ракията", възторжен и "Телеграф". Европа е на път да пожали най-милото на българина - ракията, посочва изданието.
Акцизът за алкохола да отпадне в целия ЕС и всяка държава сама да определя размера на налога.
Революционното решение взела икономическата комисия на Европарламента, като приела поправката, внесена от Мартин Димитров от СДС.
Според нея сегашните минимални нива на акцизите върху алкохола са много силен стимул да не се плащат данъци, особено в България и Румъния.
Решението на еврокомисията е първата голяма крачка за поевтиняване на водката, бирата и виното. Но то трябва да бъде гласувано и от парламента в Брюксел, обяснява "Стандарт".
Това ще стане между 21 и 24 май. Последната дума обаче има Европейският съвет на министрите. Там всичко, което засяга фискалната политика, се приема само с пълно единодушие.
"АЕЦ печели евросимпатии", продължава с новините от Европа "Дума". Зам.-председателят на Европейския парламент Алехо Видал-Куадрас прогнозирал вчера нарастваща подкрепа в институцията за отварянето на блоковете III и IV на АЕЦ "Козлодуй", четем във вестника.
Еврокомисията остава ангажирана с медиците ни в Либия, е другата новина от Брюксел. "Заедно в боя", коментира "Дума". Изданието определя като разнопосочни като съдържание и важност податките от европейските институции, имайки предвид акциза върху алкохола, АЕЦ и медиците.
Общото, което ги обединява, е: подкрепа, подчертава вестникът. Ние не водим война, пише по-нататък в коментара.
"Носим си раниците в битките и защитаваме окопите си. Във всеки бой обаче никой не е сам, а винаги разчита някой да пази гърба му от удари и засади. В многобройната европейска армия знаят това не по-зле от нас. Затова - все така заедно в битките!", призовава "Дума".
"Орден за Орден" е заглавието на коментар в "Монитор". Самият Джефри ван Орден призна, че нямал никаква идея защо трябва да бъдат изключени реакторите, цитира го изданието.
"Обещали сме - не защото са ни го искали, а защото много сме се натискали да дадем нещо скъпо и стратегически важно за икономиката ни - продължава вестникът. - И сега европейците, навлизайки в проблема, ще ни помолят да си възстановим най-ключовия за държавата енергоизточник."
Ето защо всекидневникът предлага Ван Орден да бъде награден - защото поне истински защитава българската кауза.
Отново "Дума" подема темата за младите хора и децата. "Твърде е рано за младежки песимизъм" е заглавието на публикацията.
Само 12% от младите хора в България са оптимисти за своето бъдеще, личното си здраве и здравната система в държавата. Около това мнение се обединили присъстващите на първия национален форум на изследователите по проблемите на стареенето в България.
По оценка на вестника констатацията им е твърде тежка, за да бъде подмината с лека ръка. Засега обаче данните са трагични. Съотношението между пенсионери и работещи хора било 1:1 според БАН.
"Триъгълник между дете, училище и възпитание" - над този проблем размишлява чл.-кор. Д-р Любен Димитров от страниците на "Труд". Тезата е, че изходът от демографската криза е оплетен в този магически триъгълник.
Защото въпросът не е просто да се повиши раждаемостта, но и да бъдат отгледани съзнателни и достойни граждани. Възпитавайки, не бива да си затваряме очите пред реалностите, а да помагаме на децата сами да намират най-верните обяснения и да не ги демотивираме, посочва ученият.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!