П о примера на Великобритания и Франция реши да предложи безплатни посещения в засега 14 национални музея. В рамките на тази инициатива, която стартира в началото на януари, достъпът до центъра "Жорж Помпиду" в Париж ще бъде безплатен всяка сряда, но само за младите хора.
Младежите на възраст от 18-25 години ще могат да се разхождат свободно из музея за модерно изкуство. Защо от управата на центъра са насочили вниманието си именно върху тази възрастова група разказва генералният директор Аньес Саал.
До 18-годишна възраст посетителите са деца, които идват с родителите си или организирано от училище. Над 26 идват хора, които по принцип са по-склонни да посещават музеи.
Групата от 18 до 25 години е малко по-трудна, защото е привлечена от много други културни развлечения - кино, театър, танци. Музеите като че ли не са част от тях, а и налице е финансовото препятствие, обяснява Саал.
И с намалена цена от 9 евро музеят си остава нещо като лукс, който не всеки може да си позволи, а и модерното изкуство не е популярно колкото класическото.
За почитателите на по-традиционните произведения на изкуството музеи като Лувъра или Д'Орсе също предлагат безплатни посещения. Предвижда се през юни да се направи равносметка на кампанията по популяризиране на музеите във Франция.
Великобритания представлява истински модел за следване в Европа. Изправени пред сериозния спад в посещенията, започнал преди десетина години, властите на Острова въведоха безплатния достъп на музеите през декември 2001 г.
Това решение представляваше естествено продължение на традицията от ХІХ век страната да има обществени музеи, чиито колекции постепенно получиха свободен достъп.
Решението на лейбъристите от 2001 г. бързо постигна впечатляващи резултати. Посетителите на 12-те национални музеи, предлагащи свободен достъп, рязко се увеличиха. В лондонския музей "Виктория и Албърт" посещенията нараснаха със 113%.
За да финансира обаче тази инициатива, правителството използва фондовете на националната лотария и разпредели средствата сред музеите, включени в програмата за безплатен достъп.
Проблемът обаче е, че тези галерии и музеи са станали силно зависими от държавния бюджет и постоянно се оплакват, че правителството постепенно ги забравя.
Затова и културни институции като "Тейт модърн", Британския музей и Националната галерия се опитват да компенсират липсата на средства, като вдигат цените на входа за временните колекции.
С наближаването на Олимпийските игри през 2012 г. положението на лондонските музеи няма да се подобрява, тъй като парите от националната лотария са пренасочени към строителството на олимпийското селище.
Всички музеи в България са с безплатен вход по време на Дните на европейското наследство, които се организират през септември. Музеите отварят свободно врати и по време на своя празник на 18 май - Международния ден на музеите.
През останалото време от годината повечето работят при смесен режим - предлагат безплатен достъп през определени дни.
Националният исторически музей има безплатен вход всеки последен ден от месеца, Боянската църква - всеки първи понеделник от месеца. И двата музея са ценни за туризма и затова през останалото време таксата е 5 евро.
Политиката на отворени врати е продиктувана от факта, че българските музеи има какво да покажат и то на по-голяма публика. Музейните директори отчитат увеличение на посещаемостта именно в дните на отворени врати.
Иначе темата за финансите е на първо място в дневния ред от проблеми, които те трябва да решават. Изключение не прави и най-посещаваният български музей - "Двореца" в Балчик. Таксата за вход е 5 лева. Годишно през него минават 1 млн. туристи. Парите от посещения отиват за поддръжка на площ, която е 200 дка - вили, стени, градини.
Ясно е, че парите не стигат, защото хората, които са посетили музея преди много години, днес остават малко разочаровани въпреки усилията на музейните работници.
Този, както и повечето български музеи, се нуждаят от по-добра материална база, от повече площ за експозиции и съхраняване на фондовете си.
Практиката на музея "Земята и хората" да организира изложби на котки и модни дефилета осигурява поток от посетители и собствени средства.
Печалното е, че поради недостиг на пари има музей, който стои само като име на културна институция, но без постоянна експозиция в продължение на повече от 50 години.
Това е музеят "История на София", създаден от ген. Владимир Вазов, кмет на столицата през 1928 г. Музеят работи като открива изложби на различни места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!