П о повод освобождаването на шестимата български медици от Либия британският в. "Таймс" посвещава обширна статия на Сесилия Саркози, озаглавен "Сесилия Саркози, ти променяш правилата".
Световните лидери няма да забравят техния първи сблъсък със Сесилия Саркози по време на срещата на върха Г-8 в Хайлигендам в Германия през юни.
Появявайки се пред обективите на фоторепортерите в ефирна черна дантелена рокля, госпожа Саркози, съпругата на новоизбрания френски президент Никола Саркози, изглеждаше много повече като кинозвезда, номинирана за "Оскар", отколкото като френска първа дама.
След като заслепи и лидерите на държавите от Г-8, и журналистите, отразяващи срещата на върха на Голямата осморка, госпожа Саркози предпочете просто да си тръгне, като се извини с важен ангажимент в Париж и така остави Никола Саркози да бъде единственият държавен глава, присъстващ на официалната вечеря на срещата без половинката си, припомня британското издание.
Миналата седмица стана ясно до каква степен Сесилия може да бъде непредвидима в налагането на свои собствени правила.
Недоволно от опитите си да либерализира френската икономика, да реформира френското образование и публичната администрация, да накара Франция отново да заработи, семейство Саркози се впусна в обновяване из основи на ролята на първата дама, от която то направи облечена в маркови дрехи кралица на задкулисната дипломация, пише в. "Таймс".
Мисията на Сесилия Саркози в Либия за извоюване на свободата на петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в заразяването с вируса на СПИН на либийски деца, породи оплаквания, че Франция се е намесила в последния момент в този случая, за да открадне славата на ЕС, посветил в продължение на месеци мъчителни усилия за разрешаването му.
Франция изобщо не обърна внимание на ужаса, който предизвика обещанието й да построи ядрен реактор на Либия, като част от сделката за освобождаването на медиците, а Париж обвини онези, които разкритикуваха това негово обещание, че завиждат на неговия поразяващо ефикасен нов дипломатически метод, допълва изданието.
Изпращането на Сесилия Саркози в Либия помогна да се постигне сделка с Либия за освобождаването на медиците. Муамар Кадафи, ексцентричният, а според някои дори романтичен, либийски лидер бързо беше омагьосан от чара на стройната, елегантна французойка, докато двамата разговаряха в неговата бедуинската шатра.
"За него беше трудно да й откаже", твърди дипломат, цитиран от британския ежедневник.
Самият Никола Саркози много добре знае за какъв точно чар става дума. Той обича безумно съпругата си, която в последните няколко години е негов ключов съветник, и отчаяно търси нейното одобрение.
Това накара някои анализатори във Франция да кажат, че бившият модел с изваяно сякаш от скулптор тяло, е своеобразна "контролна кула" на президента, пише в. "Таймс".
В обширната статия се припомнят перипетиите на семейство Саркози, предизвикани най-вече от непредвидимото поведение на Сесилия Саркози, изоставила съпруга си на два пъти заради друг мъж, а също и по време на президентската му предизборна кампания.
Припомня се и странният начин, по който се е запознала двойката, а именно на сватбата на Сесилия Саркози с френския телевизионен водещ Жак Мартен, на която самият Никола е присъствал в качеството си на кмет на парижкото предградие Ньои, за да извърши бракосъчетанието.
Какво предстои сега на тайнствената госпожа Саркози? Френският президент гори от желание да освободи Ингрид Бетанкур, колубийската кандидат-президентка, отвлечена от бунтовници още преди пет години.
Френското правителство даде също така знак, че иска да освободи и 62- годишната Аун Сан Су Чжи, носителка на Нобеловата награда за мир, която е държана от хунтата в Мианма под домашен арест години наред.
Госпожа Саркози може би трябва сега да обнови гардероба си с по-подходящи за носене в тропическите зони тоалети, иронично отбелязва "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!